Okmeydanı'nda yaşanan olaylar

Okmeydanında yaşanan olaylar
İstanbul Valisi Mutlu: (2)

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 2 kişinin öldüğü, 8'i polis 9 kişinin yaralandığı Okmeydanı'nda yaşanan olaylarla ilgili adli ve idari soruşturmaların başlatıldığını belirtti.

Mutlu, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi'nin ardından gazetecilerin Okmeydanı'nda dün yaşanan olaylara ilişkin sorularını cevapladı. 

Arzu edilmeyen birkaç olayın üst üste meydana geldiğini belirten Mutlu, bunlardan en önemlisinin de Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesi olduğunu söyledi. Kurt'u bir kez daha rahmetle anan, kederli ailesine, dostlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileyen Mutlu, "Bir gencin bu tür olaylarda hayatını kaybetmesi hepimizi fevkalade müteessir ediyor" dedi.

Acılı günlerden geçildiğini, Soma'da 301 madencinin yası tutulurken başka acılar yaşamanın çok zor olduğunu anlatan Mutlu, şöyle devam etti:

"Bu acıların tekrarlanmaması en büyük dileğimiz. Bir can gittikten sonra yapacağımız en önemli şey; kusuru olan, ölüme sebebiyet veren hadisenin müsebbiplerini tespit etmektir. Bu konuda üzerimize düşen adli, idari soruşturmaları başlatmış durumdayız. Kendi açımızdan baktığımızda, bu ister güvenlik güçleri tarafından isterse bir başka şekilde olsun mutlaka bunun failinin bulunmasıdır. Emniyet teşkilatı içerisinde özellikle o bölgede bulunan güvenlik görevlilerimizin silahları üzerinde balistik incelemelerin yapılması, adli ve idari soruşturmalar devam ediyor."

Kurt'un dün akşam otopsisinin yapıldığını belirten Mutlu, vücuttan çıkartılan çekirdek üzerinde balistik incelemeler yapılacağını, sonucunun da kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

- "Faillerin yakalanması görevimiz"

İstanbul Valisi Mutlu, başta Uğur Kurt'un ailesi olmak üzere herkesin müsterih olmasını isteyerek, vatandaşların can güvenliğinin temininin öncelikleri olduğunu anlattı.

Mutlu, "Ama bir kayıp varsa bunun da faillerinin, müsebbiplerinin yakalanıp adliyenin önüne çıkartılması hepimizin görevidir. Bunu titizlikle takip ediyoruz" diye konuştu.

Uğur Kurt'un hemen akabinde Okmeydanı'nda yaşanan başka sıkıntılar da olduğunu ifade eden Mutlu, şunları söyledi:

"Özellikle bölgede silahlı bazı kişileri, ellerinde silahlarıyla ele geçirdik. Onun akabinde 3 el yapımı parça tesirli bombalı saldırı gerçekleştirildi. Bu olaylarda 7 polis memurumuz yaralandı. 2 vatandaşımız da biri ağır olmak üzere yaralandı. Bu ağır yaralanan vatandaşımız da az önce maalesef vefat etti. Dolayısıyla dün akşamki bombalı saldırıda parça tesirli el yapımı bombalı saldırıda ağır yaralanan vatandaşlarımızdan birini daha kaybetmiş olduk. Dolayısıyla bu olaylarda 2 yurttaşımızı maalesef kaybetmiş bulunuyoruz." 

- "Provokatif olayları tırmandırmaya yönelik teamüller var"

İstanbul Valisi Mutlu, herkesin sükunet içerisinde bu olayların normalleşmesi konusunda kendilerine yardımcı olması, İstanbul'un, bir ülkenin güvenliğiyle ilgili herkesin ortak sorumluluk içerisinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Olayları tırmandırma eylemi içerisinde olanları görüyoruz. Bu net. Çünkü dün akşam bahsetmiş olduğum bu 7 polis memurunun ve az önce de hayatını kaybetmiş vatandaşımızın uğradığı bombalı saldırının hemen akabinde yine başka bir saldırı daha gerçekleşti. Bu kez de bir polis memurumuz ayağından tabancayla ateş edilmek suretiyle yaralandı. Bunlar İstanbulumuzda, özellikle Okmeydanı bölgesinde provokatif olayları tırmandırmaya yönelik bir takım teamüllerin oluştuğunu gösteriyor. Bu tür olayların yanında herhangi bir şekilde olmak herkes açısından bir risk oluşturuyor. Başta kendi güvenliğimiz olmak üzere şehrimizin güvenliği konusunda herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu tür ajitasyonları artırmaya çalışan çevreleri ve mihrakları iyi tanıyarak, bunlara fırsat verilmemesi için değerli vatandaşlarımızı özellikle uyarmak ve bilgilendirmek istiyorum."

- "Süreci takip ediyoruz"

Güvenlik güçleriyle birlikte süreci takip edeceklerini belirten Mutlu, Uğur Kurt'un Okmeydanı'ndaki cemevinde saat 15.00 itibariyle düzenlenecek cenaze törenin ardından memleketine uğurlanacağını bildirdi.

Bunun ardından ortamın huzurlu hale gelmesini dilediklerini ifade eden Mutlu, başta cenaze törenine katılacak vatandaşlar olmak üzere onları kışkırtmaya, ajite etmeye yönelik tavırlara karşı katılımcıları, yurttaşları özellikle bilgilendirmek istediğini kaydetti.

Mutlu, hayatını kaybeden ve kimliği henüz belirlenemeyen kişiye Allah'tan rahmet, ailesine de başsağlığı dileyerek, olaylarda yaşamını yitiren 2 kişinin faillerinin yakalanması konusunda da her türlü çabanın objektif bir şekilde değerlendirileceğini, kamuoyuyla da paylaşılacağını belirtti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Gözaltına alınan şahıslarla ilgili herhangi bir örgüt bağlantısı kuruldu mu?" şeklindeki soruya, "Hepsini daha sonra tek tek paylaşacağız. Bu ajitasyonları yapan örgüt veya örgütlerin yapılarını biliyoruz. Bunlar zaman zaman karşımıza çıkan yapılardır. Ama neticelendikten sonra, net olarak ilgilileri tespit edildikten sonra kamuoyuyla paylaşmak doğrudur. Bu aşamada erken bir bilgiyle de yanlış ve ya eksik bir paylaşımda bulunmak istemiyorum" karşılığını verdi.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com