Okul çevresinde gezenlere para cezası

Okul çevresinde gezenlere para cezası
Emniyet Müdürlüğü'nün talebi üzerine Bursa Valiliği tarafından alınan kararla, okulların çevresinde gezen, okulla alakası olmayan kişilere cezai müeyyide uygulanacak.

Valilikçe yayınlanan genelge gereği bugünden itibaren okul çevresinde gezen, okulla alakası olmayan her bir kişiye 169 lira idari para cezası kesilecek.

Çıkan karar soncunda İnegöl Emniyet ekipleri, okullar bölgesinde kontrollere başladı.

2009 yılında İnegöl Emniyet Müdürlüğü tarafından Bursa Valiliği'ne yapılan talep üzerine, kesici aletlerin bulundurulması yasaklanırken, şimdi de öğrencilerin güvenliği açısından radikal bir karar alındı.

Valilikçe yayınlanan genelgede ise şu bilgilere yer verildi:"

"Bursa ili sınırları içinde her kademede faaliyette bulunan eğitim ve öğretim kurumlarında, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri esastır. İl genelindeki örgün/yaygın eğitim ve öğretim kurumları ile çevresinde huzurlu, sağlıklı, güvenli eğitim ve öğretimin sürdürülmesi, yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin her türlü olumsuz davranıştan korunması suretiyle, okulların genel düzeni ve güvenliğini temin ederek, suç işlenmesinin önlenmesi amacı ile aşağıda belirtilen önleyici idari tedbirlerin alınması uygun görülmüştür. Bu kararlar, Bursa il sınırları içinde bulunan örgün/yaygın eğitim ve öğretim kurumları ile bu kurumların çevresinde uygulanacak. Eğitim ve öğretim kurumları ile ilişkisi olmayan kişi veya kişler ve çeşitli risk gruplarının okulun bahçesinde (bahçe girişi dahil olmak üzere) ve okul içinde idareci, öğretmen, öğrenci ve velilere zarar verecek davranışlarda bulunması önlenecek. Eğitim ve öğretim kurumları ile ilişkisi bulunmadığı halde okul ve çevresinde sürekli bulunmak suretiyle idareci, öğretmen ve öğrencilerin güvenliği açısından tehlike arz eden kişi veya kişilerin eğitim ve öğretim kurumlarının etrafını mesken tutması önlenecek. Okul ve çevresinde seyyar satıcıların anonsla veya hanutculuk şeklinde satış yapmak suretiyle eğitim ve öğretimin sağlıklı ve huzurlu yapılmasını engellemesi, araç içinde veya dışında yüksek sesle müzik dinlemek suretiyle gürültü kirliliği yapılması, eğitim ve öğretim kurumlarının çevresinde eğitim ve öğretimi olumsuz etkileyecek ve öğrencilere zarar verecek şekilde alkol veya bağımlılık yapan madde satılması, kullanan veya başkalarına kullandıran kişilerin bulunması kesinlikle önlenecek. Eğitim ve öğretim kurumlarına devam eden öğrencilerden korkutma, baskı ve zorlama yoluyla para toplanması, haraç alınması ve benzeri uygulamaların yapılması, eğitim ve öğretim kurumlarının çevresinde ilgisiz kişilerin kesici, delici alet ve silah bulundurmak yoluyla ferdi veya muhtemel risk grupları oluşturarak çeteleşmesi, idareci, öğretmen, öğrenciler ve veliler üzerinde panik ve korkuya yol açması, bu gruplara zarar vermesi ile eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sekteye uğratılmasının önlenmesi yönünde, var olan idari ve hukuki tedbirler kesinlikle uygulanacaktır. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket eden kişi veya kişilere, öncelikle 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c ve 66'ncı maddeleri ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesinin 1’inci fıkrası gereğince idari para cezası kesilmesine karar verilmiştir". (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com