Okul kantini mescit oldu!

Okul kantini mescit oldu!
Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi'nin yemekhanesine mescit açılmasına karşı veliler eylem yaptı

AKP İktidarı, Türkiye’deki tüm okulları modern eğitim sisteminden, dini merkez alan İmam Hatip Lisesi şekline dönüştürme planlarına hız kesmeden devam ediyor.

AKP Hükümeti’nin bu tavrı yandaşlarını cesaretlendirmeye devam etmekte.

2014 yılında Türkiye’de eğitimde tartışılan konuların bilim ve fen temelli olması gerekirken, 11 yıl içinde Cumhuriyet değerlerinin nasıl da hızla yok edilmeye çalışıldığının en açık kanıtlarıyla yoluna devam ediyor.

Eğitimi din temeline oturtmayı yeterli görmeyen AKP zihniyeti, okullara mescitler yaparak, kız öğrencilerin etek boyları ve açık başlarıyla uğraşarak, erkek öğrencilerin ailelerindeki kız kardeş ve kadınlarının başlarını örtmesini bilinçli bir şekilde beyinlerine sokmaya çalışırken, eğitim sistemimiz içi ve dışı çürüme noktasında hızla ilerliyor.Başbakan Erdoğan’ın ‘’kimsenin yaşam şekline karışmadık’’ demesi de bu noktada ‘’herkesin yaşam şekline müdahale’’ edildiğini kanıtlar nitelikte.

Okullarda şu sıralar din öğretmenlerinin skandal beyin yıkama çabaları ve onları korumak için seferber olmuş okul müdürleri ile yöneticilerin olayları örtbas etme çabasına da tanıklık ediyor.

İzmir’in Bornova ilçesindeki 80 yıllık Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nin yemekhanesine mescit açılmasına karşı okul önünde eylem yapan veliler uygulamaya son verilmesini istediler.Veliler adına konuşan Okul Aile Birliği Başkanı Aytekin Keskin, mescit açılması konusunda öğrencilerin ve velilerin görüşünün alınmadığını belirterek, “Çocuklarımızı dini yönden baskı altına alacak bu uygulamaya karşı çıkıyor, okulda mescide hayır diyoruz” dedi.

Okul Mezunları Derneği Sözcüsü Atlan Altın ise, önce fen lisesi, sonra imam hatip ardından mescit ile binalarının işgal edildiğini belirterek bunun kendilerini üzdüğünü söyledi.

Eğitim-Sen 4 Nolu Şube Yönetimi Başkanı İsmail Akyol da, 4+4+4 sistemiyle başlayan dinci eğitime karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ve sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin de katıldığı eyleme Bornova Hayrettin Duran Lisesi öğrencileri de destek verdi.Bornova Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Yılmaz ise, ibadet yeri talepleri üzerine İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin inceleme yapıp yemekhanenin bir bölümüne mescit yapılmasına karar verdiklerini kaydetti.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com