Okul öncesi çocuklarınızın göz sorunlarını ihmal etmeyin

Okul öncesi çocuklarınızın göz sorunlarını ihmal etmeyin
Özel Kütahya BSK ANADOLU hastanesi doktorlarında Op. Dr. Ümit Kaplan yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlarken çocukların göz kontrolünden geçmelerinin okul başarısı açısından önemli olduğunu belirtti. Farkına varılmayan göz bozukluklarının okul başarı

Özel Kütahya BSK ANADOLU hastanesi doktorlarında Op. Dr. Ümit Kaplan yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlarken çocukların göz kontrolünden geçmelerinin okul başarısı açısından önemli olduğunu belirtti. Farkına varılmayan göz bozukluklarının okul başarısının düşmesinde etkili olabildiğine dikkat çekti.
Op. Dr. Ümit Kaplan, var olan bir kırma kusuru çocukta göz ve baş ağrısına yol açabildiği gibi, tahtayı iyi görememe, uzun süre okuyamama, satır atlama, konsantrasyon güçlüğü gibi problemlere yol açabilmektedir dedi.
Geniş açılı veya küçük açılı şaşılıklar, iki göz arasındaki numara farkı göz tembelliğine yol açarak hem okul başarısını etkilemekte hem de derinlik hissini de etkileyerek çocuğun gelecek hayatını etkileyebilmektedir diyen Op. Dr. Ümit Kaplan, ' bilimsel araştırmalar okul başarısı düşük olan çocukların önemli bir kısmında görme sorunu olduğunu göstermiştir' dedi.
Küçük yaştaki çocukların görme ile ilgili şikayetlerinin farkına varamayabileceğini veya anlatamayabileceğini belirten Op. Dr. Ümit Kaplan, 'göz muayenesi doğumdan itibaren yapılmalı özellikle 4 yaştan önce mutlaka yapılmalıdır' dedi.
Op. Dr. Ümit Kaplan, okurken veya televizyon izlerken yakından bakma, başını bir yöne çevirme, bir gözünü kapalı tutma, gözlerini kısma veya ovalama, sık sık göz kırpma, okurken satır kaydırma, parmakla takip etme, yakına bakarken kısa sürede dikkat dağılması, okulda tahtaya bakarken sürekli kısık gözle bakma ve bunun sonucunda baş ağrısı olması durumunda aileler dikkatli olmalıdır dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com