Okul Öncesi Eğitim Ücretsiz Olacak

Okul Öncesi Eğitim Ücretsiz Olacak
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ''Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitiminin Yaygınlaştırılması Projesi'' ile gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde,özel eğitime ihtiyacı olan çocuklardan gelir

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ''Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitiminin Yaygınlaştırılması Projesi'' ile gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde,özel eğitime ihtiyacı olan çocuklardan gelir durumu iyi olmayanların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimleri ücretsiz sağlanacak.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzalı genelgeye göre, projeyle, Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun'da okul öncesi dönemde özel eğitim değerlendirme kurulunca kaynaştırma yoluyla eğitime uygun bulunan çocuklara proje kapsamında etkili bir kaynaştırma eğitimi verilecek.
Proje kapsamında, kaynaştırma uygulamalarının yapılacağı okullar ve okul öncesi eğitim sınıfları, 4 Eylül 2009 tarihine kadar belirlenecek.
Öğrencilerin eğitimlerini sürdüreceği okullarda eğitim ortamlarında fiziki düzenlemeler yapılacak, engelli öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak, tuvalet, rampa, destek eğitim odası yapılacak.
Okul öncesi eğitimde, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklardan gelir durumu itibarıyla okullara ödenmesi gereken aylık ücreti ödeyemeyecek durumda olanların ücretleri valiliklerce alınacak tedbirlerle karşılanacak.
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimlerini yaygınlaştırma ve ücretsiz olarak sağlama projesi üzerinde çalışıyor.
Bakanlık, okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitiminin yaygınlaştırılması için bir proje hazırlıyor.
Çalışma, 573 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7'nci maddesindeki 'Tanısı konulmuş özel eğitim gerektiren çocuklar için okul öncesi eğitim zorunludur' hükmünden hareketle, devlet okullarında bu eğitimin ücretli olması, eğitim yöneticilerinin ve eğiticilerin kaynaştırma uygulamaları hususunda yeterli bilgilerinin olmaması neticesinde kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının etkililiğinin azalması gerekçesiyle yürütülüyor.
Proje, okul öncesi eğitimin gelecek yıldan itibaren zorunlu olacağı Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun olmak üzere toplam 32 ili kapsıyor.
Projeyle, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitme oranının artırılması, eğitim verecek eğiticilerin kurslar ve seminerler yoluyla nitelikli eğitim vermelerinin sağlanması planlanıyor.
Ayrıca, veliler için düzenlenecek seminerlerle toplumda bilinçlendirme ve farkındalık düzeyinin artırılması da hedefleniyor.
Eğitimlerin sürdürüleceği okullarda valiliklerin koordinesinde eğitim ortamlarında bu öğrencilerin ihtiyacı dikkate alınarak tuvalet, rampa, destek eğitim odası gibi fiziki düzenlemeler yapılacak.
İllerde yapılacak faaliyetler ile çocukların velileri tarafından okula ödenmesi gereken aylık ücretin İl Özel İdaresi bütçesinden veya 'Eğitime Yüzde 100 Destek' kampanyası dahilinde karşılanması planlanıyor.
Projenin Eylül 2009 tarihinde uygulamaya konulması, süresinin 1 yıl olması ve gerekli görülmesi halinde ise sürenin uzatılması öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com