Okul skandalında son durum

Okul skandalında son durum
Mustafa Balbay’ın eşi, Yağmur ve Deniz’in annesi Gülşah Balbay yaşananları anlattı.

Cumhuriyet yazarı ve CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın kızı Yağmur Balbay okuldan soğutuluyor. Gülşah Balbay, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, 'Okuldan özür bekliyorum, başka okul arıyorum' dedi.CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah Balbay, kızları Yağmur Balbay’ın Norveç’te “Özgür medya” konferansında “babasının hapse atılmasıyla teröristin kızı damgası yedim, okulda dışlandım” dediği için okulunda azarlandığını, baskı gördüğünü söyledi.

Gülşah Balbay “Okuldan özür bekliyorum ama başka okul arıyorum, artık çocuğumu onlara emanet etmem” derken, Yağmur Balbay da “Babamı savunmaya devam edeceğim” dedi.

Gülşah Balbay ile Tevfik Fikret Lisesi orta kısım birinci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Yağmur Balbay, geçtiğimiz günlerde Norveç’te düzenlenen ve uluslararası basın örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı “Özgür Medya Konferansı”nda konuşmuşlardı.

Yağmur Balbay, Fransızca yaptığı konuşmada “Dört yılımı babama hasretle geçirdim. Babamın hapse alındığı ilk yıllar benim için çok zor geçti. Okulda arkadaşlarım tarafından teröristin kızı damgasını yedim. Ne zaman ki Ergenekon Davası’nın bir tertip olduğu Türk kamuoyunca anlaşıldı benim hayatım da düzeldi. Şu anda herkesçe sevilen bir kızım. Ama yine de mutlu değilim. Çünkü babam yanımda değil. O’nu yanımda görmek istiyorum” demişti.

Gülşah Balbay, Norveç’ten döndükten sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Döndükten sonra okulda huzursuzluklar başladı. Öğretmenler Yağmur’u azarlıyor, başarısızsın diyorlar. En sevdiği ders Fransca, üst üste iki kez sıfır alıyor. Norveç’te olduğumuz gün sınav yapılıyor. Babasına gittiği günler, ödevden kaçmıştır, sınavdan kaçmıştır, diye arkadaşları tarafından dışlanması sağlanıyor. Dün gelmedin, ödevden kaçtın, diyen öğretmenler var. Savcının mütalaası açıklandıktan sonra daha çok Yağmur’un üstüne geliniyor. Okulda Yağmur’u almaya gittiğimde, Genel Müdür Ayşe Başçavuşoğlu’nun beklediğini söylediler. Bana ‘Norveç konuşmanızı hiç beğenmedik. Orada yaptığınız konuşma bize yakışmadı. Yağmur’un konuşmadan önce düşünmesi gerekirdi. Bu şekilde yurt dışında bildiri yayımlamak da ne oluyor. Ben burada öğretmenleri tutamam, teröristin kızı damgası yedim haberinden sonra bütün okul kaynadı. Böyle bir habere ne gerek vardı. Bütün öğretmenler isyanda. Biz Yağmur’a ne yapmışız da, bunları anlatıyor, diyorlar. Sizin bu tavrınızı asla tasvip etmiyoruz. Son sözüm budur’ dedi ve elini masaya vurdu. Bana tek kelime ettirmeden ‘Bu konuyu daha fazla uzatmayalım, sen de sus artık’ dedi. Kapıyı açtı, gidebilirsin dedi. Yağmur da yaşadıklarını anlattı. Fen odasına çekmişler, orada üç öğretmen, neden bu konuşmayı yaptığını soruyor. Neden böyle şeyler uyduruyorsun, sen yazıyorsun, diyorlar. Bu okuldakileri biliyorsun, sana kimse hiçbir şey yapmaz, bir daha konuşmadan önce düşün, düşünmeden konuşunca sonra sana pahalıya malolur, babanı savunmak senin neyine, diyorlar. Her derste diğer öğrencilerin hissedeceği şekilde Yağmur’u azarlıyorlar.”

Gülşah Balbay, Yağmur’a yeni bir okul aradığını söyledi. Gülşah Balbay, “Ben çocuğumu aldım. Orada tutarsam not ortalaması düşürülüyor. Birkaç okulla görüşme halindeyim. Okuldan özür bekliyorum. Bu tutumun karşısında özür dileseler de çocuğumu onlara emanet etmeyi düşünmüyorum” dedi. Yağmur Balbay da “Okulumu değiştireceğim, yeni bir okula geçeceğim. Benim için o kadar önemli değil, derslerime çalışmaya devam edeceğim. Babamı savunmaya devam edeceğim. Öğretmenlerim, resmen bana, babanı savunma zorunluluğun yok, dediler. Ben onlardan empati kurmalarını bekledim. Asla vazgeçmeyeceğim” diye konuştu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com