Okul sütüne sansür

Okul sütüne sansür
Sivas’ta sağlıksız süt dağıttığı için projeden çıkarılan şirketin AKP’ye ve Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edildi.

Okul Sütü Programı Ortak Bilim Kurulu raporuyla Sivas’ta süt dağıtımından çıkarılan Fimar Holding’e bağlı Bakraç Süt ve Süt Ürünleri A.Ş’nin AKP iktidarına ve Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edildi. CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, “Sadece Sivas’ta değil Türkiye genelinde AKP’ye yakın firmaların seçildiği ortada” dedi.

Milli Eğitim ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı “okul sütü” projesi kapsamında Türkiye genelinde binlerce öğrencinin rahatsızlanmasının ardından Sivas Valisi Ali Kolat, “Sütün bozuk süt olduğu anlaşılıyor. Arkadaşlarımızın tespitleri de öyle” derken, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilere “sütten kaynaklanan gıda zehirlenmesi” raporu vermişti.

Okul Sütü Programı Ortak Bilim Kurulu önceki gün yayımladığı raporda Sivas’ta dağıtılan sütler sterilite şartlarını sağlamadığından bir firmayı süt dağıtımından çıkarmıştı. Firmanın Fimar Mermer ve Madencilik Holding bünyesindeki Amasya’da üretim yapan Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Üretim Gıda Pazarlama A.Ş. olduğu öğrenildi.

Mermer işi yapan Fimar Holding’in firmayı geçen aylarda satın aldığı ve firmanın günlük süt işleme kapasitesini 50 tona çıkardığı bildirildi. Firmanın AKP iktidarı ve Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu ifade edildi.

CHP’li Özdemir, “Sadece Sivas’ta değil Türkiye genelinde iktidara yakın firmaların seçildiği ortadadır. AKP, hayatın her alanında olduğu gibi bu konuda da yandaş kayırma mantığını gütmeye devam ediyor. Çocuklarımızın sağlığı ile ilgili bir konuda bile gerekli araştırmayı yapmadan, bu konularda yeterli çalışma yapmadan yandaş kayırma mantığı ile bu işi götürdüğü bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Cemaat ilişkilerinin hangi noktaya vardığını biliyoruz” dedi. Binlerce öğrencinin zehirlenmesinin ardından Sivas’ta süt dağıtımına dün yeniden başlandı. (NSK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com