Okul sütüyle ilgili şok eden olay!

Okul sütüyle ilgili şok eden olay!
Mersin'de bir okulda dağıtılan okul sütü evde patladı!

Okul sütü kampanyasında binlerce çocuğun hastanelik olmasının ardından, sütlerde bakteri olduğuna ilişkin bir iddia da Mersin Yenişehir’den geldi. Dağıtıldığı gün tüketilmeyen okul sütü kapalı olarak durduğu mutfakta şişmeye başladı, 48. saatte ise patladı. Çocuğu okul sütünden zehirlenen veli, bu durumu kaydetti.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, “Şu ana kadar bize ulaşan analiz sonuçlarında herhangi bir bakteriyel durum görülmedi” dese de, Mersin Yenişehir’den gelen bir iddia bunun tam tersini söylüyor. Facebook’ta iki gün içinde şişen ve patlayan süt kutusunun fotoğrafını yayınlayan veli, XL Hayat’a konuştu.

Mersin Yenişehir’deki Aliye Pozcu İlköğretim Okulu öğrencisi olan çocuğunun okulda dağıtılan sütü içtikten sonra rahatsızlandığını belirten ve ismini vermek istemeyen veli, şöyle konuştu:

“Evimize gelen izin belgesini imzalayıp çocuğumuzun da süt içmesini istedik. Ama sütü içtiği gün rahatsızlandı. Bulantı, kusma ve ishal şeklindeydi rahatsızlığı. Okuldan erken geldi. Sınıf arkadaşı da komşumuz. Bize geldiler, arkadaşı sütü içmemiş, çantasına koymuş. Bize göstermek için çantasından çıkardı ve bizde unuttu. Kendisine iletemedik, eşim de mutfağa koydu sütü. Ertesi gün süt kutusu şişmeye başladı. Bir gün sonra iyice şişti. Kulakçıkları açıldı. Biz de patlarsa ortalığa saçılmasın diye bir kabın içerisine koyduk. Dışarı çıktı, eve geldiğimizde patlamıştı. Sanırım içerisindeki bir bakteriden kaynaklandı bu durum. Bu bakteri basınç oluşturdu ve kutu şişmeye başladı. Çünkü bakteri çoğalmaya devam ediyor, içerideki gaz miktarı artıyor ve kutu genişliyor. Süt açıktı o yüzden bozulmuştur diyemezler, çünkü kapalıyken fotoğraflarını çektim. Üstelik de güneşin altında filan da değildi, mutfakta serin bir yerdeydi. Buna rağmen şişip patladı.”

Yetkililerin açıklamasının tersine çocuğunun süte karşı bir alerjisinin olmadığını belirten veli, “Çocuğum günde bir litre süt içiyor. Çocuklarda laktoz intoleransı vardı deniyor ama benim çocuğumda hiç böyle bir rahatsızlık olmamıştı. O gün süt içen başka çocuklar da rahatsızlandı. Şimdi okulda süt içmesine izin vermiyoruz” diye konuştu.

Sütün patlamasının ardından yaşadığı şoku facebook’ta paylaşan veli şu yorumda bulundu:

“Okul sütü patlar mı? Normalde iktidarın ya da ihaleyi alan firmanın elinde patlaması gereken süt, bizim evde patlamak üzere. Ev ahalisi toplanmış sütün nasıl patlayacağını merakla bekler durumdayız. Süt kutusu, içerden gelen basıncın etkisiyle, şekil değiştirmiş durumda. Kutu gittikçe şişiyor. İçinden farklı bir yaratık çıkar mı acaba:) Yarına kadar patlamazsa, ilgililere ileteceğiz. Zehirlenmeleri laktoz intoleransı'na bağlayarak firmaları korumaya alan anlayışın, bu durum için yapacağı açıklamayı merak ediyorum.

Ve sonunda beklediğimiz sonuç gerçekleşti. Süt patladı!!! Anladığım kadarıyla, sütte bulunan bakterilerin ürettikleri gazın etkisiyle kutu içi basıncını artırarak gerçekleştirdi. Bereket sütü içmemişiz yoksa içimizde patlayacaktı:) İlgililere, elimizdeki suç delili olmadan durumu gel de anlat:)”

Eve götürülmesine izin verilmiyor!

Okullarda çocuklara dağıtılan okul sütleri ilk tenefüsde öğretmen tarafından dağıtılıyor. Çocukların o tenefüsde sütü içmeleri, sütün boş kutusunu çöpe atmaları istenirken evlere götürülmesine izin verilmiyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com