Okullar "süt"le açılacak

Okullar sütle açılacak
Eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine okul sütü dağıtımıyla başlayacak-Yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri dağıtılacak sütler, Okul Sütü Modülü&

YILDIZ AKTAŞ - Eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, ülke genelinde bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine okul sütü dağıtımıyla başlayacak.

2013-2014 eğitim öğretim yılının 16 Eylül'de başlayan ilk yarısı 24 Ocak cuma günü sona erdi. Öğrenciler ve öğretmenler, yaklaşık 15 günlük tatilin ardından 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren 2013-2014 eğitim öğretim yılının ikinci yarısına başlayacak.

İkinci dönemin başlamasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı organizasyonunda 3 yıldır yürütülen Okul Sütü Programı kapsamında ülke genelinde resmi, özel anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine okul sütü dağıtımı da yeniden başlatılacak.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Keçiören Kocatepe İlkokulunda okul sütü dağıtımını başlatacak. Okul sütü dağıtımı, okulların kapanacağı 13 Haziran'a Cuma gününe kadar devam edecek.

Program kapsamında yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri UHT koşullarında paketlenmiş 200 mililitre pastörize süt dağıtılacak. Dağıtılacak sütler Okul Sütü Modülü'yle anlık takip edilecek. Böylece süt içen çocuklarda oluşabilecek alerjik reaksiyonlar, okullara dağıtılan süt miktarı, kaç velinin çocuğunun süt içmesi için izin verip vermediği gibi konular izlenecek ve gerekli tedbirler alınacak.

Süt dağıtımından önce "Süt alerjisi veya laktoz intoleransı varlığı tespitine yönelik" velilerin doldurmasını istedikleri izin formu istendi. Velisi süt içmesine izin vermeyen öğrencilere süt dağıtılmayacak.

Süt içtikten sonra rahatsızlanan öğrenci olursa, okul yönetiminin, öğrencinin en kısa süre içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna gönderilmesini sağlayacak ve aile bilgilendirilecek. Okul yönetimi de İl Okul Sütü Komisyonu'na durumu bildirecek ve analiz sonuçlanıncaya kadar analize konu üretim partisi sütlerin dağıtımı durdurularak, diğer üretim partisi sütlerin dağıtımına devam edilecek.

-Süt tüketimi günü gününe modüle işlenecek

Okul Sütü Modülü, yüklenici firma tarafından okullara yapılan süt teslimatlarının ve sütlerin günlük tüketimlerinin okullarca zamanında sisteme işlenmesi ve okullarımızda bulunan süt stokları ile öğrencilere dağıtımı yapılarak tüketilmiş süt miktarının günü gününe takip edebilmesini sağlayacak.

Okullar her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapmış oldukları süt tüketimini günü gününe sisteme işleyecek. İlçe milli eğitim müdürlükleri ise bu girişlerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden aldıkları raporlarla takip edecek. İl milli eğitim müdürlükleri müdürlükleri ise sistem üzerinden aldığı genel raporlarla gerek ilçe gerekse okul müdürlüklerine destek ve koordinasyon hizmeti sağlayacak ve sisteminin genel takibini yapacak. Herhangi bir öğrencide oluşabilecek şikayet vakasında, o parti numaralı sütlerin hangi okullara dağıtıldığının sistemden takip edilerek ve mesaj yolu ile dağıtımlarını durdurabilecek

Geçen yıldan farklı olarak bu yıl velilerden gelen talep doğrultusunda bağımsız anaokullarında da okul sütü dağıtımı yapılacak. Özel öğretim kurumları, programa eşdeğer süt veya süt ürünleri tüketilmesini sağlamaları halinde, velinin isteği esas alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda program kapsamı dışında tutulacak.

Muhabir: Yıldız S. Aktaş
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com