Okullara ''Efe Boz'' projesi

Okullara Efe Boz projesi
Gündem Çocuk Derneğince önerilen ''Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi'', Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolle hayata geçiriliyor

ANKARA (AA) - Gündem Çocuk Derneğince önerilen ''Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi'', Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolle hayata geçiriliyor. Türkiye genelinde tüm anaokul ve ilköğretim okulları incelenerek ''fiziksel güvenlik standartları'' hazırlanacak.

Gündem Çocuk Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle imzalanan ''Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi'' kapsamındaki çalışmalarını başlattı. Dernek, projenin hayata geçirilmesi için bakanlık ile imzalanan protokolün ardından, çalışmaların sağlıklı ve hızlı yürütülmesi için sponsor arayışlarını sürdürüyor.

Projeyle, okullarda fiziksel güvenlik nedeniyle oluşan risklerin görünür ve bilinir hale gelmesi, bu risklerin bertaraf edilmesi ve çocukların güvenli şekilde okullaşabilmeleri için gerekenlerin açık ve net bir şekilde ortaya konması amaçlanıyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Proje Koordinatörü Mehmet Onur Yılmaz, İstanbul Maltepe'de bir anaokulu öğrencisi olan Efe Boz'un okul tuvaletindeki lavabonun boğazını kesmesi soncu hayatını kaybettiği olayı anımsatarak, konunun Boz ailesiyle görüşülerek gündemlerine geldiğini söyledi.

Her yıl Türkiye'de basına yansıdığı kadarıyla en az 20 çocuğun bu şekilde hayatını kaybettiğini ileri süren Yılmaz, bunların çok kolay tedbirlerle önlenebilir olaylar olduğunu, çocukların okul ortamında yaralanmaması ve yaşamını yitirmemesi için acil düzenlemeler yapılması gerektiğinden hareketle yola çıktıklarını anlattı.

Dönemin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı ile görüşerek bu projeyi anlattıklarını söyleyen Yılmaz, görüşmelerin ardından Avcı'nın Milli Eğitim Bakanlığında protokolün imzalandığını belirtti. 

-''Sponsor arıyoruz''

Yılmaz, projeye destek verecek sponsorlara ihtiyaç duyduklarına dikkat çekerek, ''Projeye destek vererek çocukların yaşama haklarıyla ilgili çok önemli bir sorunun kökten çözülmesine çok önemli bir katkı sağlamış olacaksınız'' diye konuştu.

Projeyle okullar için ''fiziksel güvenlik standartları'' geliştirileceğini belirten Yılmaz, okullarda çocukların fiziksel bütünlüğünü, güvenliğini tehlikeye atmayacak standartların olması gerektiğini vurguladı.

Fiziksel güvenlik standart belirleme çalışmaları sonucunda okullar için ''fiziksel kontrol güvenlik listesi'' oluşturulacağını söyleyen Yılmaz, ''Çocukların hiçbir tehlike altında olmayacağı ortamların yaratılması gerekiyor'' dedi. 

Yılmaz, projeyle Türkiye genelinde 3 bin 287 anaokuluna, 29 bin 169 ilkokula, 16 bin 987 ortaokuluna ve bu okullardaki toplam 614 bin 735 öğretmene, 12 milyon 238 bin 829 öğrenciye ve bu öğrencilerin ailelerine ulaşılabileceğine dikkat çekti.

-Anne Boz da projede çalışıyor

Okullardaki çalışmaların yürütülmesi için iş güvenliği uzmanı, eğitimci, itfaiyeci, sosyal hizmet uzmanı, mühendis, endüstriyel ürünler tasarımcısı, yangın güvenliği uzmanı, veli, mimar ve bakanlık temsilcisinden oluşacak danışma kurulu ve teknik komisyon ile yürütüleceğini anlatan Yılmaz, ''Okullara gideceğiz. Okulların durumunu görmek, standartları belirlemek için sınıf, bahçe, çatı, koridor, mutfak, müdür odası neresi varsa inceleyerek bu fiziksel güvenlik standartlarını bir şekilde ayrıştıracağız'' diye konuştu.

Efe'nin annesi Nurdan Boz'un da danışma kurulunda olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Nurdan hanımın bu danışma kurulunda olmasının sembolik anlamı çok önemli. Bu tür vakaları yakından takip ettiği için fiziksel güvenlik standartlarının sağlaması açısından önemli olacak'' dedi.

Yılmaz, okullar, sınıflar, koridorlar, engellilere yönelik okullar için bile ayrı ayrı fiziksel güvenlik standardı belirleneceğini söyledi.

Okullardaki çalışmalara ilk Ankara'dan başlanacağını belirten Yılmaz, belirlenen pilot okullarda yapısal farklılıklar olduğunu, teknik çalışma yürütülecek okullar arasında eski, yeni, yüzme havuzu, yurdu olan ve olmayan, köydeki okulların da olduğunu söyledi.

-Kriterlere öğretmen, öğrenci ve veliler de katkı sağlayacak

Bu çalışmaların yanı sıra okullarda öğrencilerle, velilerle, idarecilerle, öğretmenlerle de ayrı ayrı toplantılar düzenleneceğini belirten Yılmaz, ''Fiziksel güvenlikle ilgili onların algısında ne var, tecrübeleri, uyarıları, tespitleri nelerdir, bunları öğrenmeye çalışacağız. Daha sonra bütün bu çalışmalar biraraya getirilecek ve bu taslak standartlar bir aşama ileriye götürülmüş olacak'' diye konuştu.

Ankara'dan sonra Eskişehir'de çalışmaların yürütüleceğini aktaran Yılmaz, ''İkinci aşamada, artık Eskişehir'de belirlenecek okullarda fiziksel güvenlik denetimi yapıyormuşuz gibi olacak. Ekipte, bizim gruptan bir kişi ile okuldan standartları uygulaması gereken bir yönetici olacak'' dedi.

-''Fiziksel güvenlik'' sıkı takipte

Proje için Almanya, Belçika, ABD'dedeki okulların fiziksel güvenlik standartlarına ilişkin örnekleri incelediklerini anlatan Yılmaz, bu standartların tek başına işe yaramadığını, her ülkenin sisteminin farklı olduğunu, bu örneklerin Türkiye'ye ancak uyarlanabileceğini kaydetti.

''Bunlar bizim için rehber niteliğinde'' diyen Yılmaz, bu şekilde okullar için taslak standartlar belirleneceğini ifade etti.

Yurt dışında okulların yapılırken fiziksel güvenlik açısından denetimden geçirildiğini belirten Yılmaz'ın Almanya örneğinden verdiği bilgilere göre, ülkeler okulların merdiven, korkuluk, branşlara göre derslik, mutfaklarından, spor salonu, kütüphane, depo, kalorifer, okul bahçesi, öğrenci servisleri, pencere, kapı, zeminlerine kadar geniş alanlara standartlar getiriyor.

Belirlenen kontrol listesine göre risk değerlendirmesi yükümlülüğü ise okul dışı alanlar için belediyeler, okul içi alanlar için ise ilgili bakanlık üzerinde bulunuyor.

Risk değerlendirmesinde, ''Ulaşım yerlerinde su birikintileri olması önleniyor mu, zeminler ve duvarlar ıslak temizlenebiliyor mu, zeminler kaymayı önleyici kaplamaya sahip mi, deney masası ile öğrenci sırası arasındaki güvenlik mesafelerine uyuluyor mu, yaşa, bedene uygun öğrenci masaları ve sandalyeler var mı, tüm çıkış kapıları içeriden, herhangi bir yardımcı araç olmadan açılabiliyor mu, derslikler yeterli düzeyde ışık ile aydınlatılıyor mu, kaloriferlerin yakıldığı mevsimde oda sıcaklığı ne, tahta kolayca ve güvenli kullanılabiliyor mu, dolaplar, raflar güvenli ya da sabitlenmiş mi, çevre duvarları kayma, tırmanma özelliklerine sahip mi, merdiven basamakları iyi görülebilir mi, çocukların boylarına uygun sıhhi nesneler hazır mı, oyun alanındaki aletler güvenli tasarlanmış mı'' sorularına cevap aranıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com