Okullara “Umre” tatili

Okullara “Umre” tatili
Üsküdar’daki 36 okul, 15 Nisan Pazartesi günü yapılacak “Peygamberimi Tanıyorum” konulu bilgi yarışması nedeniyle yarım gün tatil edildi.

Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Müftülüğü işbirliği ile ilçedeki resmi ve özel okullardaki ortaöğretim öğrencilerine yönelik “Peygamberimi Tanıyorum” konulu bilgi yarışması sonucunda dereceye giren 50 öğrenci, Umre’ye götürülecek.
 
Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin imzasıyla Üsküdar Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, “yarışmanın 15 Nisan 2013 Pazartesi günü saat 13.30’da, ekli listede belirtildiği üzere öğrencilerin kendi okullarında, durumu müsait olmayan okulların da belirtilen okulların binalarında yapılması, başvurunun fazla olduğu ekli listede belirtilen okullarda yarım gün eğitim-öğretim yapılması, sınavın yapıldığı saatte dersi olan öğretmenlerin sınavda görevlendirilmesi ve ders görevini yerine getirmiş sayılması müdürlüğümüzce uygun görülmektedir” deniliyor. Bu yazının altında Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’in de onayı bulunuyor.
 
 Eğitim-Sen: Yarışmalar hep dini içerikli!
 
Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Cem Yalçın, bu yarışmanın, SBS, YGS gibi bir sınav olmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “Eğitimin içerisine dinsel olguları sokma adına binlerce öğrencinin yarım günlük eğitim hakkı elinden alındı. Öğretmenlerin ders saatleri de ellerinden alındı ve kendi dersi dışında, zorunlu olmayan bir yarışmada görevli olmaya zorlandı. Son zamanlarda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yarışmaların içeriği dinselleştirilmiştir ve belediye, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bir üçgen içinde sürekli birlikte hareket ediyor. Yarışmanın içeriğine baktığımızda, toplumun gözünde bir değer olan peygamberin, promosyonlarla sevdirilmeye çalışılması da ayrı bir saygısızlık.” (CTK)
 
Kaynak: Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com