Okullarda şiddete hayır

Okullarda şiddete hayır
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Comenius Bölgesel Ortaklıkları tarafından finanse edilen ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde hayata geçirilen "Okullarda Şiddete Hayır" projesi hayata geçti.

Son yıllarda okullarda artan şiddet olaylarının masaya yatırılıp çözüm yollarının arandığı proje Adana Eğitim Gönüllüleri Derneği, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sunar Nuri Çomu Lisesi ve Borsa Lisesi’nin işbirliğiyle yürütülüyor. Uluslararası boyuta taşınan projenin yurtdışı ayağında ise Polonya’dan Urzad Gminy İ Miasta Proszowice , Gimnazjum im 6 Brygady Desantowo- Szturmowej gen S.Sosobowskiego w Proszowicach Lisesi ve Miejska Biblioteka Publiczna yer alıyor.

Okullarda yaşanması muhtemel şiddetin önlenmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında; ortak kurumlar arasında fikirlerin tartışılmasını ve paylaşımların sağlanacağı verimli bir uluslar arası değişim programı oluşturarak iyi örneklerin oluşması hedefleniyor. Şiddete eğilimli ve saldırgan gençler için eğitsel faaliyetlerde bulunacakları sınıfların oluşturulduğu projede iddiacılık ve öfkeyi kontrol edebilme yeteneğini artırmak, şiddet karşıtı davranışları benimsetmek amaçlı sosyal kampanyalar düzenleniyor.

Okullarda şiddeti azaltmak için pratik fikirler geliştirmek, Polonya ve Türkiye arasındaki işbirliğini geliştirmek, öğretmenlere JOB Shadowing içeren psikolojik eğitimler düzenlemek, yıkıcılığı yapıcılığa dönüştürmek için fikir paylaşımında bulunmak da proje hedefleri arasında. Okullardaki şiddetin nasıl çözümlenebileceği sorusunun yanıtını bulmak amacıyla çeşitli okullarda veli, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan yerel çalıştaylar, uluslararası toplantı ve konferanslar düzenlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında projenin bir ayağı olan yerel çalıştaylar 4-5 Haziranda Borsa Lisesinde ve Sunar Nuri Çomu Lisesinde gerçekleşti. 40 öğrenci, 40 veli ve 40 öğretmen toplamda 120 bireyle yapılan çalıştay Çukurova Üniversitesi’nden 3 uzman eğitmen ve proje ekibi eşliğinde tamamlandı. Çalıştay sonunda okullarda öğrenci meclislerinin oluşturulması, yaygınlaştırılması ve aktif hale getirilmesi kararı öğrencilerden geldi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com