Okullarda 'zorunlu' din kontrolü

Okullarda 'zorunlu' din kontrolü
Üsküdar’da Diyanet, Belediye, Kaymakamlık ve okul müdürleri el ele vererek okullarda zorunlu din kotrolüne başladı. Uygulamayı reddeden öğretmenler tehdit edildi

Üsküdar Belediyesi’nin başvurusu üzerine İlçe Milli Eğitim ve Kaymakamlık Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yayımlanan “Hz. Peygamberin Hayatı” adlı kitabın ilçedeki bütün okullara imza karşılığı dağıtılması yönünde karar aldı.

Sendika.org'un haberine göre, okul yönetimlerine iletilen karar gereği, bütün öğrencilere karne ile birlikte imza karşılığı söz konusu kitap dağıtılıyor. Kitap isteyen öğrencilerin imza verdiği uygulama ile öğrenciler söz konusu dini kitabı isteyenler ve istemeyenler şeklinde fişleniyor.

Öğretmenlere tehdit ve zorlama

Karne ile birlikte imza karşılığı kitap dağıtımının bir çeşit zorlama ve fişleme olduğunu belirterek uygulamayı reddeden öğretmenler ise idarenin tehditlerine maruz kaldı. Sendika.Org’un ulaştığı öğretmenler, imza karşılığı kitap dağıtmayı reddedenlere “O zaman karne de dağıtamazsınız” dendiğini belirtti.

Eğitim emekçileri kitap dağıtımının ardından bir de Peygamberin Hayatı konulu ödüllü sınav düzenleneceğinin söylendiğini aktardı.

Fişlemelerin devamında ne olacak?

4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte tırmanışa geçen gerici baskının bu son uygulama, yanıt bekleyen bazı sorular da açığa çıkardı:


Öğrenciler üzerinde imza karşılığı dini kitap dağıtımı ile uygulanan din kontrolü kayıtları ne için kullanılacak? Fişleme yargılanacak mı, yoksa AKP iktidarının toplum mühendisliği projelerinde mi kullanılacak?

Zorla imza toplamayı reddeden öğretmenlere yönelik idare baskısının devamında ne gelecek? Öğretmenleri zorlayan idareler mi yoksa öğretmenler mi soruşturulacak? Söz konusu kitapların basımı ile hangi İslami şirketler zengin edildi? Kamu kaynaklarının devlet zoruyla İslami şirketlere aktarımı karşısında ne yapılacak? (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com