Olası orman yangınlarına tatbikatlarla hazırlanıyorlar

Olası orman yangınlarına tatbikatlarla hazırlanıyorlar
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün yangınla mücadele personeli, olası orman yangınlarına tatbikatlarla hazırlanıyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün yangınla mücadele personeli, olası orman yangınlarına tatbikatlarla hazırlanıyor.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, tüm işletme müdürlüklerinde gerçekleştirilen tatbikatlara, Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Öztürk'ün denetiminde işletme müdürleri, müdür yardımcıları ve teknik elemanlar ile yangın işçilerinin katıldığı bildirildi.
Tatbikatlarda, kritik olan yangın sezonu döneminde işletme müdürlüklerindeki yangın ilk müdahale ekiplerinin daha etkin mücadele edebilmelerini sağlama, orman yangınlarındaki hareket kabiliyetlerini artırma ve sürekli teyakkuzda tutabilme amacına yönelik düzenlendiği duyurulan açıklamada, şöyle denildi:
''Kütahya Orman İşletme Müdürlüğü Saka Deposunda gerçekleştirilen tatbikata, Bölge Müdürü Kenan Eryiğit de katıldı. Tatbikatlarda öncelikle arazöz, su ikmal araçları ve ilk müdahale araçları ekipmanları, el alet ve gereçleri, koruyucu güvenlik malzemeleri denetlendi. Denetimlerden sonra yangın ile mücadele eden ekiplerin hareket kabiliyetini artırmak için yapılan 300 metre hortum serme yarışmasında kıyasıya rekabet vardı. 2,55 dakika ile Domaniç İşletme Müdürlüğü ekibi birinci, 3,10 dakika ile Tavşanlı İşletme Müdürlüğü ekibi ikinci, 4,10 dakika ile Simav İşletme Müdürlüğü ekibi üçüncü oldu.
Bu yıl mayıs ve haziran aylarının yağışlı geçmesi ile bölgemizde oluşan aşırı otlanmalar, ot yangınlarına da davetiye çıkarıyor. Yangın sezonunun başlaması ile yangınla mücadeleye hazır olan Orman Bölge Müdürlüğü, bu yıl yağmurlardan dolayı fazla oranda olan otlanma yüzünden daha dikkatli. Tatbikatlarda ot yangınlarında özellikle şerit açmada tırmıklı çapanın önemi bizzat şerit açtırılmak suretiyle gösterilerek, her malzemenin doğru yerde kullanılması gereği üzerinde duruldu. Orman yangınlarımızı en aza indirmek düşüncesiyle yapılan tatbikatlarda, doğru zamanda doğru yerde gerekli malzemelerin kullanılmasının önemi anlatıldı. Tatbikatlardan sonra kuleler ziyaret edilerek, yangınlarda erken müdahalenin önemi vurgulandı.''
Bölge Müdürü Eryiğit, yaz aylarında öncelikli işlerinin orman yangınları ile mücadele olduğunu belirterek, dolayısıyla bu tatbikatların sadece sezon öncesi ''orman yangınlarına hazırlık tatbikatı'' diye adlandırılarak bir kereye mahsus yapılmadığını, ekiplerin canlı, diri ve her an müdahaleye hazır olması bakımından en küçük birim bazında dahi olsa tekrarlanacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Ormanlarımız milli bir servet olarak hepimizin ortak değeridir. Bu sebeple tüm ekipler yangın sezonu boyunca teyakkuz halinde 7 gün ve 24 saat esasına dayalı olarak çalışmalıdır. Yangına erken müdahale önemlidir. İlk 10 dakika, yangını kontrol altına almada ve söndürmede çok önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için de yangınla mücadelede kullanılan malzemelerin eksiksiz ve bakımlı olması, arazide tatbikatların sık sık tekrarlanarak eğitimler yapılması, müdahale organizasyonunda iş bölümüne özel önem gösteriyoruz.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com