Olay Adam Serbest Bırakıldı!

Olay Adam Serbest Bırakıldı!
Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange kefaletle serbest bırakıldı. İsveç'in avukatları kararı temyize götürüyor..

İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın 200 bin sterlin kefaletle şartlı tahliyesine karar verdi.

Assange'ı bugün İngiltere'nin başkenti Londra'daki duruşmasında avukatları Mark Stephens ve Geoffrey Robertson savundu. Duruşmada avukatlar, Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasını talep etti. Yargıç bu talebi kabul ederken, bir sonraki duruşmanın 11 Ocak 2011'de yapılmasına karar verdi. Mahkemeye Wikileaks'in kurucusunun annesi Christine Assange da katıldı.

Yargıç ayrıca tahliye şartlarını belirledi. Buna göre, Assange'ın pasaportuna el konulacak, elektronik kelepçe takılacak ve polis gözetiminde olacak.

Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren duruşmada ayrıca, aralarında Amerikalı film yapımcısı Michael Moore, İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan, gazeteci John Pilger, İngiliz film yönetmeni Ken Loach gibi isimlerin de bulunduğu 10 kişinin Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduğu açıklandı.

Mahkemenin önünde ise 100'den fazla gazeteci ve protestocu yer aldı.

Geçen haftaki duruşmada yargıç, Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş ve gözaltı durumunun devamına karar vermişti. Assange yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth cezaevinde tutuluyordu.

Julian Assange kurucusu olduğu Wikileaks'ın yayımladığı gizli belgeler nedeniyle yargılanmıyor. İsveç Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve kendisine iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor. 

Hapishane aracındaki Julian Assange, İngiliz gazeteciler tarafından işte böyle görüntülendi.

İŞVEÇ'İN AVUKATI MENYİZE GİDİYOR

Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın İsveçli iki kadına tecavüz suçuyla çıktığı İngiliz mahkemesi tarafından serbest bırakılması kararı temyize gidiyor. İsveç'in avukatları, İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Yargıç Howard Riddle tarafından alınana kararı temyize götüreceklerini duyurdu.

Assange, suçlu bulunması halinde İsveç'e teslim edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com