Olay TV'nin RTÜK'e isyanı

Olay TV'nin RTÜK'e isyanı
Milliyet Cadde yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşe yazısında, Olay TV'nin RTÜK'ün kestiği cezaya isyanını duyurdu.

Olay TV'ye RTÜK tarafından verilen binlerce liralık 'sigara' cezası 'Sizi kapatıyoruz!' anlamına mı geliyor? Kanal yöneticilerinin iddiası bu yönde. 

Sina Koloğlu da bu iddiayı köşe yazısında ele alıyor.

İşte Koloğlu'nun köşe yazısından ilgili bölüm:

"OLAY TV: “BU CEZA SİZİ KAPATIYORUZ DEMEK”
 
Olay TV’de yayınlanan 10 filmin her birine 73 bin TL ceza uygulandı. Bu filmlerin üçü 1960’lı yılların, diğerleri ise 1950’li yılların yapımları. Yani 60 yıllık filmler. Hikaye nedir diye merak edip Olay TV Genel Yayın Yönetmeni İsmail Öztat’ı aradım.
 
Sigaraları kim atladı?
 
Bu filmler yaz döneminde yayınlanmış. Çoğu geç, hatta sabaha karşı oynatılmış. Öztat, bugüne kadar “buzlama” konusunda bir sorun çıkmadığını söylüyor.
 
Peki olanlar nedir? Sigaraların unutulduğu filmler, bu işle uğraşan “uzmanlar”ın tatile çıktığı döneme denk gelmiş. Yerlerine stajyerlerin baktığını, onların da “sigaraları atladığını” söylüyor İsmail Bey. Ceza gelince durumu fark etmişler. “Bu konuda biz hatalı olabiliriz” diyor Öztat ama itirazı cezaların miktarında.
 
“Ulusal kanal cezası verdiler”
 
73 bin TL ulusal kanallar için “sigara” ceza miktarı. Olay TV uydudan yayın yapıyor. Kendilerine, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim dönemi aldığı, “tüm kanallara aynı ceza verilir” kararının uygulandığı, bu nedenle böyle bir para cezasının verildiği iletilmiş.
 
Bursa’da (aynı şehirde ) yayın yapan AS TV, yayınladığı belgeselde sigarayı atladığı için ceza almış. Bir bakmışlar, ceza 1400 TL! Çifte standart olduğunu söylüyor Öztat. Sonuç; şimdi iş mahkemede.
 
“Bu ceza ‘Siz yayın yapmayın, kapatın’ demek oluyor”
 
10 filme her biri 73 bin TL ceza verilmesini kanalın genel yayın yönetmeni İsmail Öztat, “Siz yayın yapmayın, kapatın” mesajı olarak yorumluyor. Eti budu belli bir yerel televizyonun bu parayı ödemesi imkansız."

Sina Koloğlu'nun köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com