Ölçüm işlemlerine başlandı

Ölçüm işlemlerine başlandı
Kütahya'nın Hisarcık, Çavdarhisar, Emet, Gediz ve Şaphane ilçelerinde Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından haşhaş ekim alanlarının ölçüm işlemlerine başlandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, TMO Kütahya Ajans Müdürlüğü'ne bağlı elemanlar tarafından kışlık haşhaş ekimi yapılan Hisarcık, Çavdarhisar, Emet, Gediz ve Şaphane ilçelerinde haşhaş ekili alanların denetimi ve kontrolü amacıyla ölçüm çalışmalarına başlandı.
Yetkililer, geçen yıl haşhaşın kışın dondan zarar görmesi yüzünden yörede haşhaş kapsülü rekoltesinin yaklaşık 250 ton olarak gerçekleştiğini, bu yıl ise haşhaşın dondan zarar görmemesi ve bol yağış sebebiyle tahmini rekoltenin dört katı gibi büyük bir artış göstererek bin 250 ton dolaylarında gerçekleşmesinin beklendiğini belirttiler.
Üreticilerden ağustos ayında alınan haşhaş kapsülleri, Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan Afyon Alkoloidleri Fabrikası'na nakledilerek, burada işlenen haşhaş kapsülleri Türkiye'nin ilaç sanayisinde ihtiyaç duyduğu morfin ihtiyacını karşılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com