Öldükten 1.5 Yıl Sonra Şehit Oldular

Öldükten 1.5 Yıl Sonra Şehit Oldular
14 Ağustos'ta can veren, ancak şehit sayılmayan 4 asker mahkeme kararıyla 'yüksek dereceli şehit' kabul edildi.

Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'ndeki Koçyiğitler Taburu'nda 17 Ağustos 2009 tarihinde komutanın pimini çekip verdiği el bombasının patlaması sonucu hayatını kaybeden 4 askerin 'Yüksek dereceli şehit' sayılması, şehit ailelerinin acısını biraz olsun hafifletti.

Tabur'daki teğmen Mehmet Tümer'in, nöbette uyuduğu gerekçesiyle onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline ceza niyetiyle tutuşturduğu pimi çekilmiş el bombasının bir süre sonra patlaması sonucu Öztürk'le birlikte Mesut Bulut, İbrahim Yaman ve Ali Osman Altın adlı askerler yaşamlarını yitirmişti.

'ADALET YERİNİ BULDU'
Ancak şehit oldukları duyurulan ve memleketlerinde şehit gibi uğurlanmalarına karşın Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü “terör etkenlerinden dolayı hayatlarını kaybetmedikleri” gerekçesiyle ailelere şehit aylığı bağlanamayacağını bir yazıyla bildirdi.

'ZATEN ŞEHİTTİ'
Bunun üzerine Afyonkarahisarlı Ali Osman Altın'ın babası avukatları aracılığıyla Ankara 5. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkemeden sevindirici haber önceki gün geldi. Kararda Ali Osman Altın'ın 'yüksek dereceli şehit' sayılması, ailesine de ödenmeyen aylıkların yasal faizi ile birlikte ödenmesi hükme bağlandı. Bu karar diğer 3 asker için de emsal oldu. Şehit babası Ali İhsan Altın, “Gereken yapıldı, adalet yerini buldu” diyerek kararla ilgili yorumda bulunmadı.

Eline tutuşturulan bombanın patlamasıyla şehit olan İbrahim Öztürk'ün Tarsus'ta yaşayan babası Hacı Öztürk ile annesi Neriman Öztürk çocuklarının baştan beri şehit olduğuna inandıklarını söyledi.

4 askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer 9 yıl 2 ay cezaya çarptırılmıştı. Bu karara itiraz ettiklerini belirten Hacı Öztürk, “Ceza artırılmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız. Diğer ailelerle irtibat halindeyiz” dedi.

Samsunlu İbrahim Yaman'ın babası Adem Yaman da oğlunun ardından para ve paye derdine düşmediğini, teğmenin aldığı cezayı az bulup, hukuk mücadelesi başlattıklarını söyledi. Oğlu Mesut'un acısından sonra stres nedeniyle beyninde tümör oluşan şehit babası Sinan Bulut da oğlunun şehit olması kadar teğmene verilen cezanın da kendilerini yaraladığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com