Ölen eşi için CEO'yu mahkum ettirdi, işten atıldı!

Ölen eşi için CEO'yu mahkum ettirdi, işten atıldı!
Aynı fabrikada çalışan eşini iş cinayetinde kaybetmesi üzerine genel müdürü hapse mahkûm ettiren kadın işçi, çalıştığı fabrikaya sokulmadı.

Aşkale Çimento’da, aynı fabrikada çalıştığı eşi Serkan Türkoğlu’nun iş kazasında ölmesinden sonra dava açıp şirketin Genel Müdürü Nihat Kılıç’ı iki yıl hapis cezasına mahkûm ettiren Özden Papila Türkoğlu, grubun Van'daki fabrikasına zorunlu göreve gönderildi. Bu karara itiraz eden Türkoğlu, önceki gün çalıştığı fabrikaya sokulmadı.

MÜDÜRE HAPİS CEZASI

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Aşkale Çimento’da, geçen yıl çimento üretilen fırın içerisinde tuğla söküm ve yerleştirme işlemi yapılırken, tuğlaların çökmesi üzerine Mühendis Serkan Türkoğlu ve işçi Kadir Şen ölmüş, bir işçi de yaralanmıştı.

Türkoğlu’nun eşi Özden Papila Türkoğlu tarafından açılan davada Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi, emniyetli bir yol varken, söküm işleminin daha hızlı tamamlanması için hilti (delici) kullandıran, çökme ihtimaline karşılık ağ ve iskele kurdurmayan, tuğlalar yeterince soğumadan sökümü başlatan fabrikanın Genel Müdürü Nihat Kılıç’a "taksirle adam öldürme" suçundan iki yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, "sanığın bir daha suç işlemeyeceğine dair yeterli kanaat oluşmadığı için" cezayı ertelemedi ve paraya çevirmedi.

MOBBİNG UYGULAMASI

Özden Papila Türkoğlu, kaza tarihine kadar eşiyle birlikte Aşkale Çimento’da kalite kontrol mühendisi olarak çalışıyordu. Kazadan sonra, hem eşinin mezarı burada bulunduğu hem de kendi memleketi olduğu için şirketin Trabzon'daki fabrikasına geçti. Dava başladıktan sonra, iddiasına göre, "mobbing" uygulanmaya başlandı. Türkoğlu’na, görev alanına dışında kalan, arşiv düzenleme gibi işler verildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Nisan’da kararını açıklamasından iki hafta sonra, 18 Nisan’da, Türkoğlu’na "görülen lüzum" üzerine Van’daki fabrikada görevlendirildiği bildirildi. Türkoğlu da İş Kanunu’nun 22. maddesine dayanarak, "yapılan atama kötü niyetli olduğu" için görevlendirmeye itiraz etti.

Sonunda Türkoğlu, önceki gün gittiği fabrikada içeriye alınmadı. Türkoğlu, dava aleyhte sonuçlandığı için şirketin böyle bir uygulamaya gittiğini savunarak, “Tazminatımı, haklarımı vermeden işten çıkarmak istediler. Bu tür baskılar uygulayarak, istifa etmem bekleniyordu” dedi. Türkoğlu’nun avukatı Cengiz Kesici de “Bu karar zaman açısından da ihtiyaç açısından da kötü niyetlidir” dedi. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com