Olimpiyat öncesi güvenlik krizi

Olimpiyat öncesi güvenlik krizi
Londra’da yapılacak 2012 Olimpiyatları’nda güvenliği sağlamakla görevli güvenlik şirketi yeterli eleman bulmakta eksik kalınca hükümet İngiliz silahlı kuvvetlerinden acil yardım talep etti.
İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, ülkenin en büyük güvenlik şirketi G4S’in olimpiyatlara sadece iki hafta gibi bir süre kala sözleştirilen güvenlik elemanı sayısını sağlayamayacağı endişesi yaşanınca hükümet, İngiliz silahlı kuvvetlerinden ekstra 3 bin 500 askerin hazırda bulundurmasını istedi.
 
Habere göre, savunma kaynakları güvenlik şirketinin yeterli eleman bulamadığını doğrularken hükümet silahlı kuvvetlerinden ekstra 3 bin 500 askerin güvenlik için görevlendirilmesi için harekete geçti.
 
Olimpiyatlarda güvenliği sağlamak için hükümet ile anlaşma imzalayan G4S, 553 milyon sterlinlik güvenlik bütçesinden 284 milyon sterlin tutarında kontrat yapmıştı.
 
Haberde daha önce bu kadar sayıda askeriye personelinin İngiltere’de savaş dönemi hariç harekete geçirilmediği dikkat çekilirken organizatörlerin güvenlik firmasının yapılan kontrat karşılığında 19 bin güvenlik elemanını sağlaması gerektiği belirtildi.
 
Hükümet ise güvenlik şirketinin talep edilen eleman sayısını zamanında hazırlayamaması ihtimaline karşı 3 bin 500 ekstra silahlı kuvvetler personelini hazırda bekletmeyi planlıyor. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com