"Olimpiyat ruhu atletizmdir"

"Olimpiyat ruhu atletizmdir"
''EN BÜYÜK HEDEFİMİZ, 2012 YILINDA LONDRA OLİMPİYATLARI'NDA TÜRKİYE'Yİ TAKIM SPORLARINDA TEMSİL ETMEYE HAK KAZANAN İLK BRANŞ OLMAKTIR''

''EN BÜYÜK HEDEFİMİZ, 2012 YILINDA LONDRA OLİMPİYATLARI'NDA TÜRKİYE'Yİ TAKIM SPORLARINDA TEMSİL ETMEYE HAK KAZANAN İLK BRANŞ OLMAKTIR''
Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Başkanı Tarık Cengiz, ''En büyük hedefimiz, 2012 yılında Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'yi takım sporlarında temsil etmeye hak kazanan ilk branş olmaktır'' dedi.
Cengiz, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunca (BESYO) üniversitenin Germiyan Yerleşkesi'ndeki spor salonunda düzenlenen ''Türkiye'de Hentbol ve Dünyadaki Yeri'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, hentbolun, 20 metre en, 40 metre boydaki spor salonlarında oynanan bir spor dalı olduğunu belirtti.
Son yıllarda spor salonlarının artmasıyla Türkiye hentbolunun özellikle bayanlarda Avrupa'da sayılı ülkeler arasına girdiğini belirten Cengiz, son Akdeniz Oyunları'nda Bayan Milli Hentbol Takımı'nın namağlup finale geldiğini ve olimpiyat şampiyonu Fransa'ya iki uzatma devresi sonunda yenilip gümüş madalya aldığını anımsattı.
Bunun, Türkiye hentbol milli takımlarının uluslararası arenada takımlar düzeyinde aldığı ilk madalya olduğunu ifade eden Cengiz, Erkek Hentbol Milli Takımı'nın ise aynı turnuvada Sırbistan'a yenilip bronz madalya mücadelesi verdiğini ve dördüncü olduğunu anlattı.
Cengiz, milli takımları bayanlarda Peter Kovacs, erkeklerde Istvan Juhasz'ın çalıştırdığını dile getirerek, şöyle devam etti:
''Çok güzel bir altyapımız var. Özellikle bayanlarda 1994 ve 1995 doğumlulardan oluşan çok iyi bir kadromuz var. Bu kadro gelecekte bizi olimpiyatlara taşıyacaktır. Türkiye hentbolunun geleceği açısından umutluyuz. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa kupalarında Beşiktaş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi takımları yarı final oynayıp şampiyonluğu son maçta kaçırdılar. Türkiye hentbol takımları son yıllarda gerçekten uluslararası arenada önemli atılımlar yapmıştır. Ancak yeterli değildir. En büyük hedefimiz, 2012 yılında Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'yi takım sporlarında temsil etmeye hak kazanan ilk branş olmaktır. Bayan takımımız bunu başaracak güçtedir. Takım kaptanı Yeliz Özel, geçen yıl Dünya Hentbol Federasyonunca dünyanın en başarılı hentbolcusu seçilmişti.''

-HENTBOL SPORUNDA TESİSLEŞME-
Cengiz, Ankara Çankaya'da 14 bin metrekare alanda spor kompleksi inşaatına başladıklarını söyledi.
Burada 3 bin 500 kişilik spor salonu, federasyonun idari binaları, 120 kişilik kamp eğitim merkezi, 500 kişilik konferans salonu, 2 bin 500 metrekare fitness salonu ve birçok eklentilerin yer alacağını bildiren Cengiz, yüzde 60'ı tamamlanan tesisi 2010'un Haziran ayında faaliyete geçirmeyi planladıklarını kaydetti.
Cengiz, bu tesis hizmete girdiğinde THF'nin 100 milyon lira değerinde mal varlığına sahip olacağına işaret ederek, tesisin gelecek kuşaklar için çok önemli bir eser olacağını anlattı.
Hentbol antrenörlüğünde önemli bir çalışmaya imza attıklarını bildiren Cengiz, Avrupa Hentbol Federasyonuyla imzaladıkları Rinck Convertion Anlaşması'nın, kendilerinden belge alan antrenörlerin Avrupa ülkelerinde serbestçe takım çalıştırmalarını sağlayacağı bilgisini verdi.
Uluslararası Hentbol Federasyonu Birliği (IAF) kokartı taşıyan iki Türk hakem bulunduğunu kaydeden Cengiz, Türk hentbolunun uluslararası başarılarının hakemlik ve gözlemcilikte de ilerlediğini söyledi. Cengiz, Türkiye'de hentbolun tek sorununun basın yayın organlarında çok fazla yer alamamak olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
''Türkiye'de spor denilince akla maalesef önce futbol geliyor. Olimpiyat düzenlemeye talip olan bir ülkeyiz, ama medeni branşlarda ileri düzeyde değiliz. Olimpiyat ruhu atletizmdir, yüzmedir, jimnastiktir. Maalesef bu tür branşlarda sportif ve tesisleşme açısından istenilen düzeyde değiliz. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda olimpiyat düzenlemek gibi bir iddia bizim açımızdan eksik kalıyor.''
Gazi Üniversitesi BESYO öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Eler ve DPÜ BESYO öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aydın Şentürk de dünyada ve Türkiye'de hentbol sporunun durumuna ilişkin sunumlar yaptı. Etkinlik, konuşmacıların öğrencilerin sorularını yanıtlamalarıyla sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com