Olimpiyatlara 10 gün kala skandal

Olimpiyatlara 10 gün kala skandal
İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak olan 2012 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 10 gün kala, oyunların güvenliğinden sorumlu olan G4S şirketinin, işleri tam anlamıyla arap saçına döndürdüğü ve yetersiz kaldığı ortaya çıktı.
Aylar öncesinden olimpiyatların güvenlik hizmetini verme görevini üstlenen ve bu amaçla İngiltere hükümetinden yüklü bir para alarak ihaleyi kazanan G4S şirketinin, hem yetersiz eleman istihdam ettiği hem de bu elemanlara yeterli eğitimi vermediği için oyunlar sırasında büyük ölçüde güvenlik zafiyetinin oluşacağı kaydediliyor.
 
İngliiz basınında yeralan haberlere göre 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarının yapılacağı stad ve salonlar ile Olimpiyat köyünün hemen her yerine girişteki arama standartlarının son derece düşük olduğu,yapılan güvenlik testlerinde, tesislere silah veya bomba sokulmasının “çocuk oyuncağına” dönüştüğü de ortaya çıktı.
 
İngiliz Hükümeti, gelimeler üzerine silahlı kuvvetler ve polis teşkilatından, oyunlar için takviye güç görevlendirilmesine karar verdi..
 
G4S şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nick Buckles da bugün Avam Kamarası’nın ilgili komisyonuda ifade vermeye çağrıldı. Buckles, milletvekilleri tarafından sıkı biçimde sorgulandığı sırada, “Oyunlar için 4200 personel istihdam ettiklerini, ancak aslında 10000 hersonel gerekli olduğunu yeni fark ettiklerini” de itiraf etti.
 
İşin daha da vahim yanı, Buckles’ın ifadesi sırasında “Bu yetersizliği 3 temmuz günü fark etmelerine ve bir başka yetkiliyi söylemesine rağmen, İngiliz İçişleri Bakanlığına ayın 11’inde haber vermiş olduğu” da ortaya çıktı.
 
Bu arada, fiyaskonun kahramanı G4S şirketinin yönetim kurulu danışmanları arasında, İngiltere’nin eski İçişleri Bakanlarından (Tony Blair kabinesi) John Reid gibi önemli isimlerin de bulunması dikkat çekiyor.
 
Olimpiyat Oyunları için çok sıkı önlemler alan İngiltere hükümetinin, silahlı kuvvetleri de alarma geçirdiği ve terörist saldırılara karşı kentin pek çok yerinde bazı evlerin  çatılarına füzesavar sistemleri yerleştirmek de dahil olmak üzere hiçbir şeyi şansa bırakmadığı bildiriliyor.
 
Thames nehri üzerinde de İngiliz Kraliyet Donanmasına bağlı gemiler ve helikopterler görev yapacak, ayrıca savaş uçaklarına da Londra’ya yaklaşan şüpheli uçakları düşürme yetkisi de verildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com