Ölmeselerdi, Tahliye mi Olacaklardı?

Ölmeselerdi, Tahliye mi Olacaklardı?
Ergenekon sürecinde ölenler öldüğüyle mi kalacak?

Kuddusi Okkır: Ergenekon soruşturması kapsamında 20 Haziran 2007’de tutuklandı. Örgütün kasası olmakla itham ediliyordu. Tutuklandıktan yaklaşık bir yıl sonra "majör depresyon” teşhisi konuldu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkedildi. 
Bir süre sonra  akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Kanserin, beyin ve kemiklerde metastaz yapmasına karşın, “delilleri karartabileceği” gerekçesiyle bir süre daha tutuklu kaldı.
1 Temmuz 2008 tarihinde serbest bırakıldı, 5 gün sonra, 6 Temmuz 2008'de öldü. 

Türkan Saylan: Hayatı boyunca cüzzamla mücadele etti. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanlığı'nı ölene kadar sürdürdü. Evi Ergenekon soruşturması kapsamında 13 Nisan 2009 tarihinde basıldığında, kanser tedavisi görüyordu. Beskından yaklaşık bir ay sonra 18 Mayıs 2009'da hayatını kaybetti. 

İlhan Selçuk: 21 Mart 2008 tarihinde Ergenekon soruşturmasının 5. dalga operasyonunda gözaltına alındı. 85 yaşındaydı. Silahlı terör örgütünün üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanıyordu.Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve yazarı İlhan Selçuk , olaydan üç ay sonra, 21Haziran'da öldüğünde,beyninde damar tıkanıklığı vardı. Ölüm nedeni ise böbrek yetmezliği olarak açıklandı.  

Yarb. Ali Tatar'ın onur intiharı:Yarbay Ali Tatar da soruşturma sürecinde ölenlerden biriydi. Tatar, “Amirallere Suikast Girişimi” iddiasıyla önce tutuklandı ardından yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı. Savcı Süleyman Pehlivan’ın tutuklama kararına itirazı sonrası hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Yarbay Ali Tatar, bu kararı öğrendikten sonra 20 Aralık 2009 tarihinde intihar etti. Tatar veda mektubunda “Oramiral Uğur Yiğit Komutanım’a suikast iddiasında adım geçiyor. Babam öldüğü zaman ben seferdeydim. Komutanım (Oramiral Eşref Uğur Yiğit) beni arayarak, ‘Başın sağ olsun, böyle şeyler herkesin başına gelir. Sen rahat ol’ diye bana teselli vermişti. En kötü günümde yanımda olan kişiye karşı nasıl böyle bir şey düşünebilirim. Bana babacan yaklaşan bir insana sadece saygı ve minnet duyabilirim.” yazdı. Ölümünden bir süre sonra hakkında önemli bir delil olan “suikast notu” ndaki el yazısının Tatar’a ait olmadığı belirlendi.

Erhan Göksel: Birçok Başbakan'a danışmanlık yapan Göksel, VERSO Araştırma Şirketi'nin sahibiydi. 22 Ocak 2009'da  gözaltına alındı. Babası, gözaltına alınmasından üç ay sonra kalp krizi geçirerek öldü. Gözaltından bırakılan Göksel, çalışmak için gittiği ABD'de 21 Mayıs 2010 günü,  kaldığı otel odasında ölü bulundu. Ölümünden sonra hazırlanan  4. iddianamede hakkında “kovuşturmaya gerek yok” denildi. Yani suçsuz bulundu. 

Kaşif Kozinoğlu:ODA TV soruşturması kapsamında tutuklanan MİT'çi Kaşif Kozinoğlu da 12 Kasım 2011'de cezaevinde yaşamını yitirdi. Kozinoğlu tutuklanmadan önce Afganistan’da görev yapıyordu. Hakkında gözaltı kararı verilince, ifade vermek için döndü. Dönemin Ergenekon soruşturması savcısı Zekeriya Öz’e 2 saat ifade verdikten sonra sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından “Ergenekon terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.
"Kalp krizi" nedeniyle öldüğü belirtilen Kozinoğlu'nun, öldürülmüş olabileceği iddiaları üzerine otopsi yapıldı. Otopsi raporundan iddiaları destekleyecek sonuç çıkmadı. 

Uçkun Geray:"Ergenekon" soruşturması kapsamında Konya merkezli operasyonda Temmuz 2008'de gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Prof. Dr. Uçkun Geray, 30 Ocak 2009'da hayatını kaybetti. Çoklu organ ve solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren Geray hakkındaki iddianameyi dahi göremedi. İP Merkez Karar Kurulu Üyesi ve partinin Ulusal Strateji Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olan Geray uzun yıllar Orman Mühendisleri Odası'nda da yöneticilik yapmıştı.(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com