Olta balıkçılığının geliştirilmesi Uşak’ta masaya yatırıldı

Olta balıkçılığının geliştirilmesi Uşak’ta masaya yatırıldı
Göletlerin daha verimli kullanılması ve sportif olta balıkçılığının yaygınlaştırılması amacıyla çalıştay düzenledi.

Doğa Koruma Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ile Olta Balıkçılığı Federasyonu göletlerin daha verimli kullanılması ve sportif olta balıkçılığının yaygınlaştırılması amacıyla çalıştay düzenledi.
Uşak Orman İşletme Müdürlüğü’nün toplantı salonundaki toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu başkanlık etti. Çalıştaya; 5. Bölge Müdürlüğüne bağlı Afyon, Denizli, Eskişehir, Kütahya ve Uşak Şube müdürlerinin yanı sıra Uşak’taki ilgili kuruluşların temsilcileri de katıldı. Sürdürülebilir sucul yaşam ve biyo-çeşitliliğin korunması için mevcut sulak alanların geniş katılımlı bir yönetim planlanmasının şart olduğu vurgusunun yapılan çalıştayda sportif balıkçılığın geliştirilmesi için çeşitli proje önerileri de tartışıldı.
Sulak alanların korunması ile ilgili özellikle koruma ve kontrol mekanizmasının geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İsmail Atalay, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi için pilot uygulama alanlarının tespit edilerek proje hazırlanmasının önemine değimdi. Uşak ve yöredeki su kaynakları hakkında hazırladığı sunumu çalıştaya katılanlarla paylaşan İsmail Atalay, “Çok verimli ve geniş katılımlı bir toplantı sonunda çok önemli konularda aslında tüm kurumların görüş birliğinde olduğunu gördük. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılmasından sonra oluşturulan bölge müdürlüklerinin ülkemiz sucul yaşamın korunması ve biyo-çeşitliliğinin devamı açısından her proje teklifine ve önerilere açık olduklarını görmek bizler açısından son derece sevindirici. Bölge müdürlüğüne bağlı illerde yapılacak incelemelerden sonra belirlenecek sportif balıkçılık alanları hem biz olta balıkçıları hem de halkımız için büyük bir eksikliği giderek. Olta balıkçılığı rekreasyon alanlarının oluşturulması ülkemiz doğal hayatının korunması açısından son derece önemli. Böylelikle kontrollü avcılık ile birlikte son yıllarda hızla azalan balık stokları üzerindeki baskıda azaltılmış olunacaktır. Aynı zamanda ülkemizdeki yüz binlerce olta balıkçısının kayıt altına alınarak mevcut alanların korunması içinde olmazsa olmazların içerisinde yer alıyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com