"Oltu taşı" sevgililer için tasarlandı

Oltu taşı sevgililer için tasarlandı
Erzurum'un simgelerinden olan ve strese, karabasana, korkuya iyi geldiğine inanılan Oltu taşı, 14 Şubat Sevgililer Günü için ilk kez farklı konseptlerde hazırlandı- Rüstempaşa Çarşısı'nın yöneticisi Çelebi: "Çarşımıza gelip, Oltu taşıyla sevgilini

AYŞE YILDIZ - Erzurum'un simgelerinden olan ve strese, karabasana, korkuya iyi geldiğine inanılan Oltu taşı, 14 Şubat Sevgililer Günü için özel tasarlandı. Farklı motiflerde hazırlanan takılar, vitrinleri süslüyor.

Siyah, gri ve koyu kahve renkleriyle kadınların ve erkeklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan Oltu taşı ürünlerinden sevgiliye özel takı ve tespihler yapıldı. Kentteki tarihi Rüstempaşa Çarşısı'nda faaliyet gösteren esnaf, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde müşterilere farklı alternatifler sunmak ve müşterileri memnun etmek için hummalı bir çalışma yaptı.

Atölyelerde görev yapan taş ustaları, yeni geliştirdikleri motiflerle Oltu taşından yaptıkları tek taş yüzük, kolye, kol düğmesi, broş, isimli yüzük, küpe, künye gibi takıları kadınların beğenisine sundu.

Erkekler için de isimli, isimsiz tespihler, çakı, kol düğmesi, kalem, anahtarlık, ağızlık gibi hediyelik malzemeler hazırlayan çarşı esnafı, vitrinlerini Sevgililer Günü'ne özel süsledi.

Tarihi çarşıda müşterilere sürprizler sunmayı hedefleyen esnaf, yurt dışı ve Türkiye'nin farklı illerinden 14 Şubat Sevgililer Günü için gelen siparişleri de karşılamaya çalışıyor.

Rüstempaşa Çarşısı'nın yöneticisi Kadir Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çarşı olarak Sevgililer Günü için çeşit bakımından büyük yatırım yaptıklarını belirterek, özellikle takı ve hediyelik eşyaya ağırlık verdiklerini söyledi.

"Hayalet serisi" diye tabir edilen kolye ve künyelerin de olduğunu anlatan Çelebi, "Sevgililer Günü için tek taş yüzükler yaptık. Oltu taşının en önemli özelliği, hafif olmasıdır. Vücuttaki statik elektriği alıyor, bazı hastalıklara iyi geliyor. Değerli bir maden. Sevgililer çarşımıza gelip, Oltu taşıyla sevgilinin hem stresini hem gönlünü alabilirsiniz" dedi.

- "Dünyada elmas ve kehribardan sonra gelen en değerli madendir"

Çarşı esnafından Yusuf Macit de 14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel erkekler için tespihler bayanlar için de çeşitli takılar hazırladıklarını belirterek, farklı motifler çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bu sene Sevgililer Günü'ne Rüstempaşa Çarşısı olarak farklı bir yaklaşımda bulunduklarını vurgulayan Macit, şunları kaydetti:

"Ürünlerin tamamı el yapımı oldu. Takılar tek, kişiye özel olacak. Takıların ikincisi, üçüncüsü olmayacak. Bu yıl, Sevgililer Günü epey özel geçecek. Sevgililerin bu yıl böyle bir avantajı olacak. Erkekler için de tespih, anahtarlık, kol düğmesi gibi malzemeler var. Özel bir ürün özel günde tercih edilmeli. Oltu taşı Sevgililer Günü'ne anlam katabilir. Biz herkes mutlu olsun istiyoruz."

Oltu taşının özel bir maden olduğuna dikkati çeken Macit, "Oltu taşı kullandıkça parlar, vücuttaki statik elektriği alır. İnsanın zihnini rahatlatır. Korku ve karabasana iyi gelir. Sevgilinin stresini Oltu taşıyla alabilirsiniz. Bunun için yöre halkı Oltu taşını tespih ya da yastıklarının altında veya vücutlarına dokunacak şekilde kullanırlar" ifadelerini kullandı.

Macit, "Oltu taşı dünyada elmas, kehribardan sonra gelen en değerli madendir. Dünyada sadece Erzurum'da çıkarılıyor. İşlenmesi, çıkarılması el işçiliği" dedi.

Muhabir: Ayşe Yıldız
Yayınlayan: Yücel Velioğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com