'Ölülerimizi bile yıkayamıyoruz'

'Ölülerimizi bile yıkayamıyoruz'
Köylü kadınların taşlı sopalı su isyanı.Taş ocağına çalışan kamyonların sularını kirlettiğini iddia eden kadınlar su mücadelesini sürdürüyor.
Bursa’nın Orhaneli İlçesi’ne bağlı Başköy sakinlerinin su mücadelesi sürüyor. İki gündür eylem yapan köylüler, su kaynaklarını kirletmekle suçladıkları mermer ve taş ocağının bulunduğu bölgede nöbet tutmaya başladı. Köylü kadınlar ise ellerindeki sopa ve taşlarla ocağa ait kamyonların geçişine izin vermiyor.

Başköy’de 6 aydır içme suyu bulamayan köylülerin mermer ve taş ocağının bulunduğu bölgedeki eylemleri devam ediyor. Köyün su ihtiyacını karşılayan havzanın üst kısmına açılan mermer ve taş ocakları nedeniyle su sıkıntısı yaşayan köylüler, bu kez bölgede nöbet tutmaya başladı.

Mermer ocağı için ağaç kesimi yapılmasına da tepki gösteren köylüler, bölgeye ocak çalışanlarını sokmamakta kararlı olduklarını söyledi.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı bölgede, dün de taş ocaklarına ait kamyonlarının geçişine izin vermeyen köylü kadınlar, ellerindeki
sopalarla araçları kovaladılar. 
 
Köylülerin bu eylemine CHP Bursa İl Örgütü’nden de destek geldi. CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve partililer, köylülerin sıkıntılarını dinledikten sonra Bursa Valisi Şahabettin Harput ile telefonda görüşerek, sorunun çözümü için yardım istediler.

Vali Harput, sorunun çözümü için kesin bir söz vermezken, Bursa’da konuyla ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacağını açıkladı.
 
Bu arada köyde yaşanan susuzluk, geçim kapısı yaptıkları çiçekçiliği de sekteye uğrattı. Suyun azalması nedeniyle çiçekleri sulayamayan köylüler hem yaşam, hem de geçim kaynaklarının tükenmesinden endişe ediyorlar.
 
“ÖLÜLERİMİZİ BİLE YIKAYACAK SUYUMUZ YOK"
 
Susuzluk nedeniyle bölgede eylem yapan köylü kadınlar, “İçmeye suyumuz yok. Çeşmelerden akan suyu hayvanlarımız bile içemiyor. Gerekirse suyumuz için savaşırız. Geçen hafta köyümüzde bir kişi vefat etti. Ölümüzü yıkayacak suyu bile bulamadık. Temiz suyu damacanalarla başka yerden getirdik. Abdest almaya suyumuz yok. Yetkililer artık sesimizi duysun. Vali artık sesimizi duysun. Yeter artık. Biz bu suyumuzu geri almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Köyümüze bir kere gelsinler de bizimle bir gün yaşasınlar. Görsünler susuz yaşamak nasıl oluyormuş. Biz aylardır susuzuz” diye konuştular. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com