Ölüm Evinde Soğuk Tablo

Ölüm Evinde Soğuk Tablo
Kahramanmaraş'ta, 4 kardeşin birlikte ölüme gittiği ev görüntülendi.

İçerideki dünya, en az yaşanan olayın kendisi kadar soğuk ve ürpertici. Buzdolabı, dolaplar bomboş, abur cubur kalıntıları her yanda. İlk ölüm silahı olarak düşünülen tüpler dikkat çekici...

Türkiye günlerdir Maraş'ta yaşanan olayı konuşuyor. 4 kardeşin ölüm yürüyüşündeki gizem araştırılıyor. Uzmanlar 'iyi irdelenmeli' görüşünde, özel ekip iz sürüyor. Akşam gazetesinin görüntülediği evde, içerideki dünya, gençlerin ruh halini yansıtacak türden.

Raden (31), Rulin (30), Sajen (27) ve Beraris (26) Şağocak... Onlarla ilgili en çok bilinen, saplantılı derecede sevdikleri anne Neyran Sağocak'ın ölümünden bir hafta sonra canlarına kıymış olmaları. Hem de ilk değil üçüncü denemede. Konuşulanlar birbirine yakın türden. İsimleri mitolojiden; sessiz, içe kapanık, dışarıyla fazla ilişki kurmayan dört kardeş. Babaları kentin ünlü avukatlarından.

Cevabı aranan soru, böyle bir şey nasıl olabilir?

- HARÇLIKLARI DA KISILDI: Astıma bağlı nefes darlığı çeken anne 15 Nisan'da İstanbul'da can verdi. Avukat baba Necdet Sağocak, Kahramanmaraş'a dönüş sonrası 4 evladını, 'kendilerine bir şey yapmasınlar' diye o bağ evine yerleştirdi. Facia da işte orada yaşandı. Baba, iki kez intihar girişiminde bulunan çocuklarının, yeni bir denemede bulunmaması için evden tehlikeli malzemeleri toplatmıştı. Göz kulak olsun diye yardımcısını görevlendirmişti. Harçlıkları azaltıldı. Ancak yine olmadı. Çocukların son günlerine tanıklık eden evin durumu, kardeşlerin psikolojisini yansıtıyor.

- YATAKLAR DAĞINIK, GİYSİLER YERDE: Eve girişten itibaren, 4 kardeşin son günlerde hazır gıda tüketip etrafı hiç toplamadığı görülüyor. Girişteki masada alkol, soda ve gazlı içecek şişeleriyle yarım bırakılan bisküvi, boş meyveli yoğurt kapları dikkat çekiyor. Kardeşler bolca sigara tüketmiş. İçeride çok az eşya var. Yatak odaları dağınık. Yarım bırakılan içecek şişeleri her yerde. Kardeşlerin intihar öncesi siyah kıyafetler giydiği de belirtilmişti. Odalara dağılan değiştirilmiş giysiler de bu duruma işaret ediyor.

- AYNI İPİ KULLANMIŞLAR:
Olayda kullanılan ip parçaları hala bağ evinde. 4 kardeşin uzun bir ipi 4'e böldüğü sanılıyor.

KİMLİK KARŞILIĞI TÜP

4 KARDEŞ, annelerinin vefatının ardından ilk ölüm denemesini İstanbul'da yapmıştı. İkinci denemede kullanılan tüpler ise hala bağ evinde duruyor. Kardeşlerden Rulin'in parası olmadığı için tüp bayiine nüfus cüzdanını rehin bıraktığı öğrenildi. Bu nedenle jandarmanın, intihar faciasının ardından Rulin'in kimliğine ulaşamadığı öğrenildi.

Zamanı durdurmak istemiş olabilirler

PROF. Dr. Arif Verimli, evin görüntülerini yorumladı: Çocukların ortamı olduğu gibi koruması dikkat çekiyor. Annenin ölümünden sonra zamanı durdurma çabası gözleniyor.

'AİLE TUHAFLIĞI' GİBİ: Pskiyatri de 'Folie de famille' adını verdiğimiz 'Aile tuhaflığı' da söz konusu olabilir. Anne ve babanın mitoloji ve felsefeye düşkünlükleri nedeniyle çocuklar bu davranış biçimlerini normal olarak algılar. Onlar için bu durum belki de çok mantıklı. Etraf çok dağınık. İntihara sürüklenme noktasındaki düşünceleri 'aşırı değerlendirilmiş fikir' olarak görebiliriz. Öyle odaklanmışlar ki ölümü anneleriyle kavuşma anı olarak düşünmüş olabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com