Ölüm ile yaşam arasındaki "24 saat"

Ölüm ile yaşam arasındaki 24 saat
Antalya'da Wilson hastalığı nedeniyle komaya giren ve yaşaması için 24 saat içinde karaciğer nakli olması gereken 8 yaşındaki İrem Sude Biçak, Adana'dan gelen halasının karaciğeriyle hayata tutundu

Antalya'da Wilson hastalığı nedeniyle komaya giren ve yaşaması için 24 saat içinde karaciğer nakli olması gereken 8 yaşındaki İrem Sude Biçak, Adana'dan gelen halasının karaciğeriyle hayata tutundu.

Antalya'nın Aksu ilçesinde yaşayan Hasan-Makbule Biçak çiftinin 8 yaşındaki ilk çocukları İrem Sude Biçak, 3 ay önce karnındaki şişme nedeniyle hastaneye getirildi. Tetkiklerde minik İrem'in, Wilson hastalığına yakalandığı tespit edildi. Hastalığı nedeniyle vücudunda bakır birikmesi oluşan İrem, tedavi için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldi.

Hastanede bir ay ilaç tedavisi gören İrem'de akut karaciğer yetmezliği oluştu. Minik İrem, rahatsızlığından dolayı komaya girdi. Doktorların "yaşaması için 24 saat içerisinde karaciğer nakli olmalı" dediği İrem için organ nakli koordinatörleri, Sağlık Bakanlığı'na acil karaciğer nakli olması gerektiği yönünde başvuruda bulundu.

Herhangi bir kadavra çıkmaması üzerine küçük kıza, karaciğer vermek için 9 akrabası Adana'dan uçak ile Antalya'ya geldi.

- 3 saat içinde tetkikler tamamlanıp ameliyata alındı

Akrabalara yapılan tetkiklerde karaciğer nakli için en uygun kişinin, İrem'in 26 yaşındaki halası Ayşe Biçak olduğu tespit edildi. Hala Ayşe Biçak'ın nakil öncesi testleri 3 saat içinde tamamlandı. İrem, yoğun bakım ünitesinden çıkarılarak ameliyathaneye alındı. Hastalığının beynine zarar vermemesi için zamanla mücadele eden doktorlar, halasından alınan karaciğer parçasını çocuğa nakletti.

- Oyuncak bebeğini istedi

Başarılı geçen ameliyatın ardından bir gün sonra odasına alınan İrem, gözlerini açıp annesinden oyuncak bebeğini istedi. Sevimliliğiyle organ nakil merkezinin maskotlarından olan İrem, yaşadıklarına inat hayata gülümsüyor.

Anne Makbule Biçak, yaşadıkları zor günleri atlattıkları için çok mutlu olduklarını söyledi. Nakilden önce hayatının en zor 24 saatini yaşadığını ifade eden Biçak, "Doktorlar en geç bir gün içinde nakil olması gerektiğini söyledi. Bizim için çok zor saatlerdi. Adana'dan 9 akrabamız bağışçı olmak için geldi. Herkes İrem'in yaşaması için seferber oldu. Güzel kızımı hayata döndüren doktorlara ve akrabalarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, "Organ nakli hayat kurtarır" sloganının en önemli örneklerinden birinin bu ameliyat olduğunu söyledi. İrem'in yüzündeki gülümsemeyi görmenin kendileri için en güzel hediye olduğunu vurgulayan Dinçkan, "İrem'in gülümsemesini görenler organ naklinin önemini umarım daha iyi anlar. Vatandaşlar bağışın önemini daha iyi anlamalı. Bağışlanan her organ bir hayat kurtarıyor" dedi.

Muhabir: Süleyman Elcin
Yayınlayan: Ahmet Kayır

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com