Ölüm şakasına hapis cezası

Ölüm şakasına hapis cezası
Antalya'da, dayısı Cemil Atlay'a şaka yapmak amacıyla camiden 'ölüm selasını' verdiren yeğeni ve arkadaşı, dayısının şikayetçi olması üzerine 2.5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Merkez Kepez ilçesi Altınova Menderes Mahallesi'nde yaşayan, mahallenin eski muhtarlarından Cemil Atlay'ın (64) yeğeni Mehmet Pınar (53), arkadaşı Alim Karık'a (33) mahalle camisinin imamı Muharrem Sevim'i telefonla aratarak, Cemil Atlay'ın vefat ettiğini, selasının okunmasını istedi.
 
Bunun üzerine cami imamı da Cemil Atlay'ın öldüğüne dair sela okudu.
 
Atlay'ın öldüğünü duyan kız kardeşi baygınlık geçirdi. Pek çok kişi de Atlay'ın evine giderek başsağlığı dilemek istedi. Şaşıran Atlay'ın oğlu, babasını telefonla arayarak camiden ölüm selasının verildiğini, konudan haberdar olup olmadığını sordu.
 
İl merkezinde bulunan Cemil Atlay, hemen evine dönerek cami imamı ile görüştü ve yaşadığını söyledi. Bunun üzerine imam, Atlay'ın yaşadığını anons etti.
 
Cemil Atlay, önce polis merkezine, sonra da savcılığa giderek 'ölüm selasını' verdiren kişilerden şikayetçi oldu. Başlatılan soruşturma sonucu cami imamını telefonla arayan kişinin Alim Karık olduğu belirlendi. Karık, polise verdiği ifadede, kendisini Atlay'ın yeğeni Mehmet Pınar'ın yönlendirdiğini söyledi.
 
Bunun üzerine Karık ve Atlay hakkında Antalya 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dava sonucunda mahkeme, Alim Karık ve Mehmet Pınar'ı 'Kişilerin sükun ve huzurunu bozmak' suçundan 2.5 ay hapis cezasına çarptırdı. Hakim, daha sonra hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
Cemil Atlay, davanın ardından yeğeni ve arkadaşı hakkında 20'şer bin lira manevi tazminat talebiyle ikinci bir dava daha açtı. Bu davanın görülmesine de önümüzdeki günlerde başlanacak. 
 
TARAFLAR KONUŞTU 
 
Cemil Atlay: "2010 yılı Haziran ayında emekli maaşımı almak için kent merkezine gittim... Eve gittiğimde 30-40 kişinin taziye ziyareti için geldiğini gördüm. Ölmediğimi, olayın şaka olduğunu anlayan komşularım, ''Öbür tarafa kabul etmediler mi de geldin '' şeklindeki sözlerle benimle dalga geçmeye başladılar.
 
Bunun üzerine kızarak polise gittim ve şakayı yapanlardan şikayetçi oldum. Polisler bana 'olan olmuş, şikayetçi olma' dediler. Bunun üzerine savcılığa da şikayet dilekçesi verdim. Yapılan araştırmada yeğenimin bana şaka yapmak için arkadaşına cami imamını arattığı ve öldüğüme dair selamı okuttukları ortaya çıktı.
 
Dava açıldıktan sonra yeğenim özür diledi. Ama iş işten geçmişti. Bir defa dava açılmıştı. Yeğenim daha önce gelip olayı bana anlatsaydı davacı olmazdım. Ama bir defa şikayetçi oldum. Üstelik ölüm selamı duyunca kız kardeşim, çocuklarım fenalaştı. Kalp krizi geçirebilirlerdi. Böyle bir şaka yapılmaz. Kimse böyle şaka yapmasın."
 
Atlay, yeğeni ile küs olmadığını, görüştüklerini dile getirerek, ancak böyle bir şakadan dolayı nelerin yaşanabileceğine dikkat çekmek için manevi tazminat davası da açtığını, davayı kazanması halinde alacağı parayı hayır işlerinde kullanacağını kaydetti.
 
Cemil Atlay'ın gelini Havva Atlay da selayı duyunca şok olduklarını, böyle ağır bir şaka yapılmaması gerektiğini söyledi.
 
Yeğen Mehmet Pınar: "Arkadaşım ile otururken aklıma gelmesi üzerine dayıma şaka yaptık. Dayımı çok severim. Daha sonra gittim özür diledim. Elini öptüm. Şimdi de aramızda bir sorun yok, görüşüyoruz. Ama dayım bizden davacı olmuş. Dava sonucunda da hapis cezasına çarptırıldık.
 
Olayın bu duruma gelmesini istemedim ama dayım bize ikinci bir dava açtı. Biz sadece şaka yaptık. Başka bir niyetim yoktu. Olayın bu boyuta gelmesine çok üzüldüm. Bu işi artık tatlıya bağlamak istiyorum.''  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com