Ölümden dönüş büyük ikramiye kazandırdı

Ölümden dönüş büyük ikramiye kazandırdı
Boeing firması Sevgi Kalansun'a 2 milyon dolar tazminat ödedi. O da kesin dönüş yaptı ve paranın yarısıyla bir restoran açtı

 

İşte Savaş Ay'ın Sabah'taki o yazısı:
 
Hollanda'da düşen uçaktan ağır yaralı çıkan Sevgi Kalansun, yüzde 80 kusurlu bulunan Boeing firmasının ödediği 2 milyon dolarlık (3 milyon 760 bin TL) tazminatla kendine yeni bir hayat kurdu. Aylarca tedavi görerek iyileşen Kalansun, şimdi Ankara'da, bu paranın bir kısmıyla kurduğu restoranı işletiyor ve "Gökyüzünden ikinci hayata düştüm" diyor. Sevgi Kalansun, 2009'un şubat ayında Amsterdam'a inerken tarlaya düşen Tekirdağ adlı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağından ağır yaralı kurtulan bir gurbetçiydi.
 
ANKARA'DA RESTORAN İŞLETİYOR 
Yemek saati değildi de o nedenle tenhaydı mekânın içi. Gayet şık, özenle yerleştirilmiş bir restorandı. Giriş kapısı karşında tek bir masada müşteri vardı. Ailece gelmişlerdi belli ki. Biz girince şöyle bir dönüp baktılar, ardından şaşırıp, sevinip, çığlıklar atarak yanıma koştular.
 
Öyle içten, yürekten bir karşılamaydı ki şaşırma sırası bize gelmişti o an. Meğer Sevgi Kalansun'un restoranıymış orası, kardeşleriyle birlikte çalıştırıyormuş. Önce bilip çıkaramadım nereden tanıştığımızı. Söyleyince hatırladım elbette. Ölümün kıyısından dönen genç kadının anlattıklarını detaylı dinleyince de yazmadan edemedim. Sevgi Hanım, "Seni burada da görmek varmış Savaş Abi ya, gam yemem artık" diye başladı söze. Sonra anlatmaya koyuldu: "Aaah abicim ah, neler neler geçti başımdan o günden bu yana. O hastanede omurgam 2 yerden kırık, bacağımda derin açık kırık, kafa travmasıyla yattım günlerce. THY görevlileri sağolsun çok ilgilendi, hep yanımda oldu.
 
Zaten kazada vefat eden baş pilotumuz olmasa hiç kimse sağ kalmazmış uçakta. O teknik arızaya rağmen ustalıkla kondurmuş uçağı yere. Ama sen de gördün tarlaydı orası. Parçalanmadı, yanmadı uçak ama kırıldı. Depresyona girdiğim anlaşılınca 'Seni Ankara'ya GATA'ya nakledelim' dediler. Uyutularak bindirildim uçağa. 4 ay GATA'da tedavi görüp sağlığıma kavuştum. Amsterdam Hastanesi kapısında anamla senin sarılıp ağlaşan resmin çıktı gazetede. Onu büyütüp duvarımıza astık evde. Ama anacığım olaydan 6 ay sonra kötü hastalıktan vefat etti. O da pek severdi seni." 
 
2 MİLYON DOLAR TAZMİNAT 
18 yaşındayken Hollanda'ya gelin gittiğini ve 3 çocuk sahibi olduğunu söyleyen Kalansun, restoran işini sorduğumda şöyle devam etti: "Eşimin lokantaları vardı. 12 yıl önce de onu kaybetik. Ana baba oldum çocuklarıma. Kaza sebebinin Boeing firması olduğu, bozuk altimetre yüzünden yüzde 80 kusurlu olduğu tespit edildi.
 
Diğer yüzde 20 de kuleninmiş. Ben Amerikalı 2 avukat tuttum ve Amerika'da dava açmak üzereydim. Chicago'daki Eyalet Mahkemesi'nde uçak kazasında ölenlerin yakınları ve benim gibi yaralı kurtulanların 'Boeing' aleyhine açtıkları milyon dolarlık tazminat davaları başlayacaktı. Boing yetkilileri bizimle anlaşma yaptı. Payıma 2 milyon dolar tazminat ödediler. Çok duyulsun istemediler ama sen yabancı sayılmazsın. Ben de artık gurbet kahrı çekmeyelim dedim. Paranın yarısıyla burayı yaptık, ailece çalıştırmaya başladık. Gökyüzünden ikinci hayata düştüm sayıyorum kendimi."(SYK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com