Ölüme bilet almışlar...

Ölüme bilet almışlar...
İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli beldesinde, 61 kaçağın ölümüyle sonuçlanan tekne faciasının ardından acı haberi alan kaçakların Türkiye ve Suriye’de yaşayan yakınları bölgeye akın etti.
Kaçakların yakınlarının anlattıkları detayları da ortaya çıkardı. Olayda hayatını kaybeden bazı kadın ve çocuklarının Ege Denizi’nde uluslar arası sularda batan bir balıkçı teknesinden son anda kurtarıldığı, ancak yeniden denedikleri umut yolculuğunda bu kez hayatlarını kaybettikleri öğrenildi. Batan teknede, üç kızı ve eşini kaybeden Suriye’li Abdülaziz Hüseyin, bir oğlunun yaşadığını gazetecilerin kurtarılan kişileri çektiği fotoğraflardan görünce buruk sevinç yaşadı. Aynı kazada, Abdülselam Ömer’in de eşini ve iki çocuğunu kaybettiği öğrenildi.
 
Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi ile Yoncaköy arasındaki Baradan Koyu’nda dün (Perşembe) sabah saatlerinde meydana gelen olayda, kıyıda tekne parçaları görenler durumu jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdi. Jandarmanın kıyıda, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptığı aramalar sonucunda 1’i kadın 2 çocuk ve iki Türk organizatörün de aralarında bulunduğu 46 kişi kurtarıldı. Kurtarılan kaçakların Filistin, Irak ve Suriye uyruklu oldukları tespit edildi. Tekne faciasında hayatını kaybeden 31’i çocuk, 18’i kadın toplam 61 kaçağın cesedi İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapılmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ne bağlı Tepecik, Buca ve Narlıdere’deki morglara gönderildi. Cesetlerin bölüm bölüm otopsiye alınacağı öğrenildi.
 
UMUDA ULAŞAMAMIŞLAR
 
İzmir’deki tekne faciasında hayatını kaybeden kaçakların Türkiye ve Suriye’de yaşayan yakınları, soruşturmanın yürütüldüğü Özdere’ye geldi. Burada yakınlarını kaybeden kişilerin anlattıkları, ailelerin umut yolculuğuna ikinci kez çıktıklarını da artaya koydu. 150 kaçağın yaklaşık 1 ay önce bir balıkçı teknesi ile Yunanan adaların geçmek isterken, teknenin su aldığı, tekne batmak üzereyken Yunan Sahilgüvenliği’nden yardım istedikleri ve kurtarılak Türkiye’ye iade edildikleri belirlendi. Umut yolculukları yarım kalan aralarında kadın ve çocukların da olduğu bu kaçaklerin dün ikince deneme sırasında meydana gelen faciada hayatlarını kaybettikleri öğrenildi.
 
OĞLUNU FOTOĞRAFTA GÖRDÜ BURUK SEVİNÇ YAŞADI
 
Suriye’deki karışılığın başlamasının ardından beş çocuğunu ve eşini pasaportlarıyla Gaziantep’teki sınır kapısından Türkiye’ye gönderen Abdülaziz Hüseyin, umut yolculuğuna çıkan ailesinin acı haberini Suriye’de bulunduğu sırada aldı. Türkiye’deki yakınlarıyla İzmir’e gelen Hüseyin, üç kızı ve eşinin faciada hayatını kaybettiğini öğrendi. Aynı kazada, kurtulan iki oğlundan birisini gazetecilerin çektiği kurtulanlara ait fotoğraflarda görünce buruk da olsa bir mutluluk yaşadı. Abdülselam Ömer yine ülkesi Suriye’deki karışıklıklardan zarar görmemeleri için üç çocuğu ve eşini Türkiye’ye gönderdi. Bunlardan iki çocuğu ve eşini de umut yolculuğunda kaybetti. İzmir’de acı haberi yetkililerden alınca da yola yığılıp gözyaşları içinde yakınlarını aradı, bilgi verdi. Bu sırada jandarma karakoluna gelip bazı yakınlarının yaşadıklarını öğrenen Türkiye ve Suriye’li akrabaların sevinç yaşadığı görüldü. Tekne faciasında kurtarılan kaçakların bir bölümünün İzmir’de yaşadıkları, diğerlerinin de İstanbul’da kaldıkları, insan tacirleriyle anlaştıktan sonra da olayın yaşandığı Baradan Koyu’na getirildikleri bildirildi.
 
Bu arada ölüm teknesinde kendilerine yer bulamayıp kıyıda kalan ve facianın ardından kaçan üç mülteci daha ormanlık alanda Jandarma tarafından yakalandı.
 
FACİAYLA İLGİLİ 3'Ü TÜRK 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Beldesi'nde, 61 kaçağın ölümüyle sonuçlanan tekne faciası ile ilgili Türk kaptan ve yardımcısının gözaltına alınmasının ardından Jandarma olayla ilgili 4 kişiyi daha gözaltına aldı. Gözalına alınan 6 kişiden 3'ünün Türk, birinin Suriyeli, ikisinin Filistinli olduğu öğrenildi. (nsk)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com