Ölüme terk edilen yaralı taya belediye sahip çıktı

Ölüme terk edilen yaralı taya belediye sahip çıktı
Osmaniye'de, yaralı olduğu için çöp konteynerinin yanına bırakılan tay, Belediye Başkanı Kara'nın talimatıyla tedaviye alındı

OSMANİYE (AA) - Yaralı olduğu için çöp konteyneri yanına bırakılarak ölüme terk edilen tay, Belediye Başkanı Kadir Kara'nın talimatıyla tedaviye alındı.

Toprakkale ilçesinde bulunan ve 1 aylık olduğu tahmin edilen yaralı tay, vatandaşların ihbarı üzerine Osmaniye Belediyesi'ne ait araçla hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezine götürüldü.

İlk müdahalenin ardından sağlık durumunun kötü olduğu anlaşılan tay, Başkan Kara'nın talimatıyla tahsis edilen araçla Hatay'daki Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veterinerlik Fakültesi'ne gönderildi. Burada Doç. Dr. Ramazan Gönenci tarafından muayene edilen taya, sol bacağında travmaya bağlı eklem tahribatı, ön ve arka ayaklarında enfeksiyon ve uzun süre açlığa maruz kaldığı için bünyede aşırı zayıflama teşhisi kondu.

Yaraları sargıya alınan, serum takılan ve ilaç tedavisine başlanan tay, daha sonra Toprakkale'de bir çiftlikte bakıma alındı. Bir hafta süreyle çiftliğin veteriner hekiminin gözetiminde tutulacak tayın, yürüyebilmesi için MKÜ Veterinerlik Fakültesi'nde tedavisine devam edilmesi kararlaştırıldı.

- Adı "Minumus" olacak

 Osmaniye Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi veteriner hekimi Ali Laçinbala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralı taya uygulanacak destekli bandajın çözülmesinden sonra 1 ay süreyle fizik tedavi uygulanacağını söyledi.

Tedavisinin tamamlanmasından sonra tayı sahiplendireceklerini belirten Laçinbala, "Osmaniye Veteriner Hekimler Odası yöneticilerinden veteriner hekim Ali Nuri Yiğit, tayı sahiplenerek 3 yaşındaki kızı Ada Sonay'a hediye edecek. Babasının kendisine yavru at hediye edeceğini öğrenen Ada Sonay, ona bir çizgi film kahramanı olan "Minumus" adını koymuş" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com