Ölümler aşırı sıcaklardan kaynaklanabilir

Ölümler aşırı sıcaklardan kaynaklanabilir
AFYONKARAHİSAR'IN BOLVADİN İLÇESİRDEKİ EBER GÖLÜ MEYDANA GELEN BALIK ÖLÜMLERİNİN AŞIRI SICAKLARDAN KAYNAKLANABİLECEĞİ BİLDİRİLDİ

AFYONKARAHİSAR'IN BOLVADİN İLÇESİRDEKİ EBER GÖLÜ MEYDANA GELEN BALIK ÖLÜMLERİNİN AŞIRI SICAKLARDAN KAYNAKLANABİLECEĞİ BİLDİRİLDİ


Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü'ndeki balık ölümlerinin aşırı sıcaklardan kaynaklanabileceği belirtildi.
Eber Gölü'nde artan balık ölümlerinin nedenini araştırmak için Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Bu kapsamda çalışmalara bir an önce başlayan Çevre Orman ve İl Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, göldeki balık ölümlerini araştırmak için inceleme başlattı.
Gölden alınan numunelerin bir kısmı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Ankara'daki laboratuvarlarına gönderilirken, bir kısmı da Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) inceleniyor.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çevre ve Orman İl Müdürü Rahmi Bayrak, balık ölümlerinin yanı sıra kuş ölümlerinin de olduğu iddia edilen Eber Gölü'nde; ölen kuş sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söyledi. Ölen kuşlardan numune bile almakta zorlanıldığını anlatan Bayrak, incelemek üzere sadece iki tanesini AKÜ'ye gönderebildiklerini kaydetti. Bayrak, Eber Gölü'ndeki ölümlerle ilgili olarak laboratuarlardan gelecek olan raporların üzerinde sürekli takip halinde olduklarını, yeni bir gelişmenin olmadığını belirtti.

ÖLÜMLER AŞIRI SICAKLARDAN KAYNAKLANABİLİR
Eber Gölü'nün sığ bir göl olduğunu dile getiren Bayrak, ölümlerin aşırı sıcaklıklara bağlı olarak oluşan oksijen azalmasından kaynaklanabileceğini söyledi.
Ölümlerin aşırı sıcaklara bağlı olarak meydana gelmesinin doğal olduğunu aktaran Bayrak, 'Eber Gölü sığ bir göl. Aşırı sıcaklar nedeniyle göldeki oksijen oranında da düşme oldu. Eğer gölde ciddi bir zehirlenme olsaydı ne kuş ne de balık kalırdı' dedi.
Çevre Orman İl Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin göle giderek inceleme yaptıklarını anlatan Bayrak, yaklaşık 20 kilometrelik alanın araştırıldığını, 6 tane kuş, yaklaşık 100 tane de balık ölüsü ile karşılaşıldığını aktardı.
Gölde oluşan dalgalarla balıkların öbekler halinde durduğunu belirten Bayrak, ekiplerin, numune almak için dahi balık ölüsü almakta zorlandıklarını, gölde ölü olarak duran balıkların pek çoğunun çürüdüğünü kaydetti. Bayrak, 'Bu bize gölde herhangi bir zehirlenmeyi, olağanüstü bir durumu işaret etmiyor. Sudan çıkan numunelere bakacağız. Onlara göre daha bilimsel bir açıklama yapacağız. Tarım İl Müdürlüğü de bu konuda incelemelerini tamamlamak üzere. Kısa zamanda bu konuyla ilgili net açıklamayı yaparız' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com