''Ön yargıları halk dansları ve halk müziğiyle kırma'' projesi

''Ön yargıları halk dansları ve halk müziğiyle kırma'' projesi
AB DESTEKLİ PROJE KAPSAMINDA EMET'TE BULUŞAN POLONYALI, ROMANYALI, MACAR VE TÜRK ÖĞRENCİLER, DANS VE MÜZİK ETKİNLİKLERİYLE KÜLTÜRLER ARASI ETKİLEŞİM ÖRNEĞİ SERGİLEDİ

AB DESTEKLİ PROJE KAPSAMINDA EMET'TE BULUŞAN POLONYALI, ROMANYALI, MACAR VE TÜRK ÖĞRENCİLER, DANS VE MÜZİK ETKİNLİKLERİYLE KÜLTÜRLER ARASI ETKİLEŞİM ÖRNEĞİ SERGİLEDİ
KÜTAHYA - Avrupa Birliğince (AB) desteklenen ''Halk Dansları ve Halk Müziğiyle Ön Yargıları Kırma'' projesi kapsamında Kütahya'nın Emet ilçesinde buluşan Polonyalı, Romanyalı, Macar ve Türk öğrenciler, dans ve müzik etkinlikleriyle kültürler arası etkileşim örneği sergiledi.
Polonya, Romanya ve Macaristan'daki çeşitli okullardan bir grup öğrenci, Gazi Emet İlköğretim Okulunun koordinatörlüğünü yürüttüğü, ''Halk Dansları ve Halk Müziğiyle Ön Yargıları Kırma'' projesinin Türkiye'deki çalışmalarına katılmak üzere öğretmenleri gözetiminde Emet'e geldi.
Karşılıklı kültürlerin tanınması, dans ve müzik yoluyla 4 ülke öğrencileri arasında köprüler kurulması ve ön yargıların kırılması hedeflenen proje için Türk kültürü ve tarihinin en iyi şekilde tanıtılması amacıyla Emet ve Çavdarhisar ilçeleriyle il merkezinde bir hafta süreyle çeşitli etkinlik ve geziler düzenlendi.
Emet'teki tarihi ve turistik mekanları gezen konuklara, Türk öğrenciler tarafından yerel kıyafetlerden oluşan defile sunuldu, temsili kına gecesi yapılarak bu gelenek tanıtılmaya çalışıldı. Semazen gösterisi ve tasavvuf konserine de yer verilen etkinlikler kapsamında resim, ebru ve çini galerileri ziyaret edildi.
Projenin ana hedefini oluşturan dans ve müzik gösterisi ise yoğun katılımla gerçekleşti. Ege Bölgesi'ne özgü müzikler eşliğinde efe kıyafeti giyen erkek öğrencilerin yanı sıra yerel giysileriyle kızların sahnelediği halk oyunu gösterisi, yabancı konuklar tarafından ilgiyle izlendi. Yabancı öğrenciler de kendi ülkelerinin halk danslarından örnekler sundu.
Yöresel yemekleri ikram edilerek Türk sofra kültürü tanıtılmaya çalışılan konuklar, Emet'te Borik Asit Fabrikası ve Eğrigöz Kalesi, Çavdarhisar'da Aizanoi Antik Kenti, il merkezinde çeşitli resmi kurumlar ile tarihi konaklar, müzeler ve çini atölyelerini gezdikten sonra ülkelerine gitmek üzere İstanbul'a uğurlandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com