On yılda 11 bin işçi öldü

On yılda 11 bin işçi öldü
Yılda ortalama 1100 işçi ölümü, iş kazalarında malul kalanların 2 binin üstüne çıkması, iş kazalarının on yılda ikiye katlanması, Türkiye’yi iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sıraya oturtmuş bulunuyor.

CHP’nin Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’nun iş kazalarına ilişkin resmi kayıtlar üzerinden hazırlanmış raporu, AKP iktidarları sürecinde kayıt dışı, kuralsız, güvencesiz, sendikasız çalıştırma koşulları ile at başı iş kazaları, iş cinayetlerinde katlanan artışları oraya koyuyor. “İşçinin ölümünün kazası olmaz” başlığıyla hazırlanan, AKP’nin on yıllık iktidarının resmi istatistikleri üzerinden hazırlanan çalışmada 11 bin işçinin hayatını kaybettiği ortaya konuluyor. Yani her yl ortalama 1100 işçi ölüyor. Her gün ortalama 4 işçi iş kazası denilen iş cinayetlerinde hayatını kaybederken, her gün 6 işçi de iş göremez şekilde yaralanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinin sadece sigortalı 10 milyon işçiyi kapsadığı, toplam istihdamda çalışan sayısının 24 milyon olduğu, sigortasız çalışanlarda iş kazalarının daha fazla olduğu gerçeği de göz önünde tutulduğunda gerçek kaza ve ölüm sayılarının çok daha ağır boyutlara ulaştığı anlaşılıyor. Kaza sonucu malul kalanların sayısı 2003’te 1452 iken, 2011’de 2086’ya yükselmiş, kazalarda ölen işçi sayısı 2003’te 860 iken, geçen yıl neredeyse ikiye katlanarak 1563 olmuş. Ürkütücü tablo “görülmemiş kalkınma, ileri demokrasi” yakıştırmalarının öteki yüzüne, tüm çıplaklığı ile açığa çıkarıyor.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırma

2010’da nüfusu 83 milyon olan Almanya’da ölümlü iş kazasının 519’da, nufusu 64 milyon olan İngiltere’nin 489’da kalması Türkiye’deki çarpık gelişmeyi çarpıcı bir şekilde sergiliyor. Türkiye 10 yıllık AKP iktidarındaki iş kazaları ile Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Ölümlü iş kazalarında 15 AB ülkesi ortalamasının 7 katı gibi yüz kızartıcı bir değere sahip bulunuyor.(NSK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com