'Önce Erdoğan özür diledi'

'Önce Erdoğan özür diledi'
Kılıçdaroğlu, Yurt Gazetesi'nin 1. kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'nin özgür, bağımsız gazeteciliğe, gazetelere ihtiyacı var'' dedi.

Yurt gazetesinin 1. kuruluş yıl dönümü, Şişli'deki Point Hotel Barbaros'ta düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, törende Soner Yalçın'a, gazetenin bundan böyle her yıl basın özgürlüğüne katkı yapanlara takdim etmeyi planladığı ''Yurt Basın Özgürlüğü'' ödülünün ilkini verdi.

Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, Yalçın'ın ''682 gün cezaevinde özgürlüğe yattığını'' ve özgürlük mücadelesi verdiğini söyledi.

Soner Yalçın'ı şahsen tanımadan önce kitaplarını okuduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Kitaplarını büyük bir keyifle okudum. Son kitabı Samizdat'ı, Silivri gerçeğini öğrenmek isteyen herkesin okumasını isterim. Duyguyla gerçekleri bir araya getiren olağanüstü bir kitap. Kendisinin kalemi çok güçlü. O kitabın kendi yazarlığına ve Türkiye'de özgürlüğe çok şeyler kattığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Yurt gazetesini de birinci yaşı nedeniyle tebrik ederek, ''Sayın Durdu Özbolat şunu unutmasın. O gazete sizin değil okurların. Okurlar sahip çıktığı sürece gazeteler, gazetecilik görevlerini yerine getireceklerdir'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin özgür, bağımsız gazeteciliğe, gazetelere ihtiyacı var. En çok özgürlüğe ihtiyaç duyduğumuz alanlardan birisi, özgürlüğü teneffüs edeceğimiz alanlardan birisi medya dünyası. Pek çok arkadaşımız ağır bedeller ödedi, işinden oldu, sansüre uğradı. Unutmamamız gereken bir gerçek var; hayat bir mücadele alanıdır. O mücadele alanını belirleyen temel eksen özgürlüktür. Özgürlük için topluca mücadele edersek mutlaka amacımıza ulaşmış oluruz.''

Yurt gazetesine uzun ömür dileyen Kılıçdaroğlu, ''Basın Özgürlüğü ödülünü alan Soner Yalçın'a şükran borçluyuz, bizi Samizdat gibi bir kitapla ödüllendirdiği için'' ifadelerini kullandı.

Gazetenin imtiyaz sahibi CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ise gazetelerinin basın yayın ahlakına bağlı kalıp, halkın doğru haber alma hakkı için mücadele ettiğini kaydederek, bugün haklı bir gururu yaşadıklarını söyledi. Özbolat, gazete çalışanlarını da tebrik etti.

YANARDAĞ: KARARLIYIZ

Yurt Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ise, medyanın içinde bulunduğu durumu özetledi. Yanardağ medyanın iktidarın baskısı altında olduğunu belirterek, "Yurt Gazetesi geride bıraktığı 1 yıl içinde, iktidarın baskısına rağmen halka gerçekleri anlattı. Bundan sonra da aynı kararlılığımız sürecek" dedi.

YALÇIN: BİZ İKTİDARLARI YENERİZ

Ödüle layık bulunan gazeteci Soner Yalçın ise ödülü çok anlamlı bulduğunu belirterek, ödülü ''merkez medya tarafından sessizliğe ve unutuluşa mahkum edilmek istenen'' Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Hikmet Çiçek, Turan Özlü gibi hapisteki gazeteciler için aldığını söyledi.

Türkiye'de ''gazetecilerin zindana atılması, işsiz bırakılması, kör karanlık kuyularda katledilmesi''nin yeni olmadığını savunan Yalçın, ''Biz bu topraklarda 170 yıldır basın özgürlüğü mücadelesi veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Yurt gazetesi de bu inat kervanının yeni neferidir. Gazeteciliğin onurunu sadece iktidarlara karşı korumuyoruz. Mesleğimizin içindeki ölümcül bir virüs de gazeteciliği yok etmeye çalışıyor. Biz iktidarları yeneriz. Gerçeğin gücü karşısında hiçbir siyasal güç duramaz. Asıl mücadeleyi içimizdeki o tehlikeye karşı vermeliyiz. Çünkü onlar hakikati başka kalıplara sokarak tanınmaz hale getiriyorlar, halkı kandırıyorlar'' ifadelerini kullandı.

İsrail'in özür dilemesi

Kılıçdaroğlu, burada gazetecilerle de sohbet etti. Bir gazetecinin, İsrail'in Mavi Marmara olayı nedeniyle özür dilemesini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Önce kim özür diledi- Danimarka'ya inip, ben yanlış anlaşıldım diye ifade eden kimdi- (Başbakan Erdoğan) Önce onu anlatsın bakalım'' diye konuştu.

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın yanı sıra şu isimler de katıldı: CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul Milletvekil Kadir Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP PM üyeleri Ercan Karakaş, İnci Beşpınar, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Gerçek Gündem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş, Sözcü Gazetesi Yazarı Uğur Dündar, Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Yurt Gazetesi yazarları, Orhan Birgit, Ayşenur Arslan, Nahit Duru, İsmet Demirdöğen, İsmail Dükel, Musa Ağacık, Tekin Cebeci, Mustafa Sönmez, Atilla Akar, CHP İBB Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, Gerçek Gündem yazarı Bülent Soylan, CHP eski Milletvekili Çetin Soysal, Dışişleri eski Bakanı Şükrü Sinagürel, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Çalışma eski Bakanı Mustafa Kul, Bağımsız Dergisi Yazarı Kerem Çalışkan, Yurt Gazetesi Genel Müdürü Ezgi Özbolat, CHP YDK eski üyesi Murat Öncel, TV 58 Teknik Koordinatörü Turan Özkan, CHP Şişli eski İlçe Başkanı Dursun Çaltı, eğitimci Aylin Kotil, CHP milletvekili adayları Kenan Malkoç, Hakan Atalay ve CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Uğur Gedik. (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com