Önce internete sonra tatile

Önce internete sonra tatile
Avrupa genelinde seyahat talebi eğilimlerine yönelik yapılan bir araştırmaya göre internetin tatil kararını etkileme oranı yükseliyor.

Seyahate çıkanların tercihlerinde en fazla yakın çevreden gelen tavsiye ve öneriler etkili olurken, ikinci sırada internet yer alıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Avrupa genelinde 30 bin kişiyle yaptırdığı seyahat talebi eğilimleri araştırmasını değerlendiren Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, günümüzde internetin etkisinin her alanda kendini gösterdiğini, bunun seyahat eğilimlerine de yansıdığını söyledi.

''Yakınların önerisi daha değerli''

Araştırmaya göre, 2011'de seyahat edenlerin yüzde 52'sinin kararlarında en fazla yakın çevreden gelen tavsiyelerin etkili olduğunu belirten Köfteoğlu, ''Gezginlerin yüzde 32'si ise karar almada kişisel veya ailesel deneyimlerin belirleyici olduğunu vurguladı. Seyahat acentelerinin etkisi yüzde 16'da kalırken, katalog ve broşürler yüzde 11, gazete, dergi, radyo ve televizyonların etkisi de yüzde 9 seviyesinde kaldı'' diye konuştu.

''İnternetin rolü organizasyonda da yükseliyor''

Son yıllarda kullanımı giderek artan internetin hem turizm işletmeleri hem de karar vericilerin üzerinde ciddi bir etki yarattığını dile getiren Köfteoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çalışmaya göre geçen yıl seyahat edenlerin yüzde 40'ı, karar aşamasında internet sunumlarının önemli olduğunu söyledi. İnternetin rolü organizasyonda da yükseliyor. Katılımcıların yarısından fazlası seyahatlerini internet vasıtasıyla organize ettiklerini belirtti. En az 4 gecelik seyahate çıkanların yüzde 53'ü de bunu internet olanaklarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Seyahate karar aşamasında acente veya operatörlerden destek alanların oranın yüzde 23 olarak belirlendi. Yüzde 22'lik bir kesim tanıdığı birileri vasıtasıyla seyahat organizasyonu yaparken, yüzde 18'i telefonları kullandı. Ayrıca internet sayesinde eskiden bir bütün halinde ve tek bir noktadan alınan ürünler artık parçalanıp, bölünebiliyor hatta farklı noktalardan da alınabiliyor.''

AB'nin araştırmasına katılanların yarısından fazlasının, konaklama, ulaşım gibi bileşenlerini farklı aldıklarını belirten Köfteoğlu, ''Bu eğilim özellikle 15-34 yaş grubunda daha baskın şekilde ortaya çıkıyor. Eğilim ülkeden ülkeye de farklılıklar gösterirken, parçalı seyahat organizasyonunda İrlandalılar yüzde 69 ile ilk sırada yer alıyor. Onları yüzde 65'le Danimarkalılar ve yüzde 63'le de Almanlar izliyor'' dedi.

''Ekonomik endişe seyahat isteğini azalttı''

AB ülkelerinde son üç yıldır devam eden ekonomik sıkıntının seyahat kararlarını da olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Köfteoğlu, şu bilgileri verdi:

''2011 yılı başında AB'deki ekonomik sıkıntılardan dolayı tatili erteleme oranı yüzde 43 iken, bu oran 2012 yılının ilk aylarında yüzde 45'e çıktı.

Ayrıca kişilerin kendilerinden kaynaklanan nedenlerle seyahate çıkmama oranı da yüzde 25'ten yüzde 23'e geriledi. Mali nedenlerle seyahat edememe oranı yüzde 70'ler seviyesinde olan ülkeler ise Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan şeklinde sıralandı.'' (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com