Önce öldürüleceğim dedi...

Önce öldürüleceğim dedi...
İnsan hakları örgütlerinin hedefinde bulunan Belçika hapishanelerinde bu kez de bir Türk mahkûm, tahliye umutlarına rağmen, şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
İnsan hakları örgütleri ve Avrupa kurumlarının tutukluluk koşulları nedeniyle sıkça eleştirdiği ve “sabıkalı” konumda olan Belçika cezaevleri bu kez bir Türk’ün şüpheli ölümü nedeniyle gündemde. İşlediği bir cinayet nedeniyle 12 yıldan biraz fazla süredir Leuven Cezaevi’nde yatan 33 yaşındaki Aziz Karaşam’ın ölümü beraberinde soru işaretlerini de getirdi.
 
Belçika makamları olayın intihar olduğunu belirtirken ailesi, 1-2 ay içinde tahliye olma olasılığı bulunan Karaşam’ın öldürüldüğü düşüncesinde.
 
Aileye geç haber verildi
 
Belçika makamları geçen çarşamba günü gerçekleşen olayda Karaşam’ın kendisini hücresinde çarşafla astığını belirtirken aileye geç haber verilmesi şüpheleri artırıyor.
 
Savcılığın devreye girerek soruşturma başlattığı olayla ilgili olarak Karaşam Ailesi de otopsi talep etti. Belçika’daki Türk makamlarının da yakından takip ettiği ölümle ilgili olarak cezaevi yetkilileri haber vermede gecikilmesinin bir hata olduğunu kabul etmekle birlikte Karaşam’ın psikolojik rahatsızlığı olduğuna, daha önce de intihar girişiminde bulunduğuna ve son olarak da alındığı özel bölümde intihar ettiğine vurgu yapıyorlar. Karaşam’ın ölümünden bir gün önce Türkiye Brüksel Büyükelçiliği’ni arayarak cezaevinde baskı gördüğünü söyleyerek yardım talep ettiği de edinilen bilgiler arasında.
 
Türkiye’nin Brüksel Başkonsolosluğu aileye olayın takibi konusunda her türlü desteğin sağlandığını ve olayın yakından izlenmesinin sürdürüleceğini duyurdu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com