''Önce sağ, sonra yem ver''

''Önce sağ, sonra yem ver''
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeliğinden emekli olan Prof. Dr. Cemal Sarıcan, hayvan yetiştiricileri arasında ''önce ineği sağıp sonra yem verme'' alışkanlığının yaygınlaşmasıyla süt veriminin artacağını, ülke ekonomisine yıllık 1 milyar

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeliğinden emekli olan Prof. Dr. Cemal Sarıcan, hayvan yetiştiricileri arasında ''önce ineği sağıp sonra yem verme'' alışkanlığının yaygınlaşmasıyla süt veriminin artacağını, ülke ekonomisine yıllık 1 milyar dolar katkı sağlanacağını söyledi.

Prof. Dr. Sarıcan, yaptığı açıklamada, yıllardır süt üreticilerinin doğru bildiği yanlışı düzelmek için çaba sarf ettiğini belirterek, sağımın yemlemeden önce yapılmasıyla verimde artış kaydedileceğini kaydetti.
Küçük çapta süt üreten kişilerin genellikle yem verdikten sonra hayvanı sağdığını gözlemlediğini ifade eden Prof. Dr. Sarıcan, sağımın yemlemeden önce yapılması halinde günde 2 litre daha fazla süt elde edilebileceğini anlattı.
Prof. Dr. Sarıcan, ''önce sağ, sonra yem ver'' anlayışının üreticiler arasında yayılması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
''Süt üretiminde doğru bildiğimiz yanlışı düzeltmeliyiz. Sadece sağım tekniğini değiştireceğiz, yemlemeyle ilgisi yok. İneğimizi önce sağacağız, sonra yemleyeceğiz. Sabah ve akşam sağımlarımızı hayvanlar açken yapıp sağımdan sonra yemlediğimizde günde 2 litreye yakın süt artışı olacaktır. Elle ya da makineyle fark etmez, süt verimi artacaktır. Süt verimindeki bu artaş ülke ekonomisine yıllık 1 milyar dolar katkı sağlar.''
-''SAĞIMDAN SONRA HAYVANLAR BİR SÜRE AYAKTA DURMALI''-
Prof. Dr. Sarıcan, sağım sırasında hayvan yem yediğinde kalpten pompalanan kanın bir kısmının salgı bezleri, çene kasları ve işkembeye gittiğini anlatarak, şöyle devam etti:
''Sağılırken yem yiyen ineğin memesinden geçen kan miktarı azalır. Böylece süt miktarı da azalır. Eğer hayvanı hem yemleyip hem sağarsak, sağımdan sonra hayvan dışkısının üzerine yatar. Sağım bitince süt kanalı daha açıktır. Bunun kapanması için hayvanların en azından 20-30 dakika ayakta durması gerekir. Bu nedenle sağımdan sonra yem verdiğimizde hayvanları ayakta tutmuş oluruz. Böylece hayvanların meme hastalığına yakalanma ihtimali de azalmış olur.''
Prof. Dr. Sarıcan, büyük işletmelerde süt sağımı konusunda bahsettiği türde hataların yapılmadığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com