"Önceki başkanlar biraz daha dikti"

"Önceki başkanlar biraz daha dikti"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı hükümetle uyumlu top oynamakla eleştirerek, "Sanki bundan önceki Merkez Bankası Başkanları biraz daha dikti gibi geliyor bana" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı hükümetle uyumlu top oynamakla eleştirerek, "Sanki bundan önceki Merkez Bankası Başkanları biraz daha dikti gibi geliyor" dedi

Öztrak, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisinde büyüme modelinin sorunlu olduğunu ve büyümenin sıcak paraya bağımlı ilerlediğini kaydetti. Sermaye hareketlerinin yönetilemediğini ve rekabet gücünün eridiğini vurgulayan Öztrak, cari açık konusunda ise Türkiye'nin 40'ıncı sıradan, 10'uncu sıraya yerleştiğini bildirdi.

Değerli TL konusunu da değerlendiren Öztrak, Peterson Enstitüsü'ne göre değeri en çok şiyen para biriminin TL olduğunu ve Türkiye'nin notunu ardıran Fitch'in kararının da "ironik" bulunduğunu açıkladığını bildirdi.

-"SANAYİ ZEMİN KAYBETTİ"-

Sanayinin ise zemin kaybettiğin ve 1990 ve 2000 yılları arasında dünyanın en büyük 15 imalat sanayi ekonomisinden biri olan Türkiye'nin, 2010 yılında bu listede olmadığını, öte yandan ithalat artışının, uluslar arası rekabete açık olan imalat sanayindeki üretim artışını çok üstünde olduğunun altını çizdi. Zenginleşmenin yolunun imalat sanayinin öncülüğünde, büyümeden geçtiğini dile getiren Öztrak, diğer taraftan yenilikçiliğin, Ar-Ge'nin ve yeni tekonlojilere adapte olmanın yolunun da imalata sanayinden geçtiğini belirtti.

-"GELİR İLE UMUT ARASINDAKİ UÇURUM BORÇLA KAPATILIYOR"-

İnsanların gelirleriyle umutları arasındaki uçurumun borçla kapatıldığını ifade eden Öztrak, "Türkiye'nin borcu düşüyor diyorduk ya. Hayır. Türkiye'nin borçluluğunun GSYH'ya oranı 2002'de yüzde 103, 2011'de yüzde 119. Kamu, borçlanmayı özel sektörün üzerin yıkıyor. İç tasarruf ise yüzde 14'lük oranla tarihi düşük seviyelerde" dedi.

-"DÜNYA EKONOMİSİNDE YAVAŞLAMA SÜRÜYOR"-

2013 yılına girerken, dünya ekonomisinin de yeniden yavaşlamaya başladığına işaret eden Öztrak, Avrupa'da ise durgunluğun sürdüğünü, ABD ekonomisinin beklenen performansın altında olduğunu, gelişmekte olan ekonomilerin de yavaşladığını vurguladı.

-"PETROL FİYATLARINI SIÇRATACAK JEOPOLİTİK RİSKLER VAR"-

Bu ortamda dünyada yeni bir daralma riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Öztrak, Euro bölgesindeki krizin derinleşmesi, ham petrol fiyatlarını sıçratabilecek jeopolitik riskler, tüketici güvenini olumsuz etkileyen yüksek işsizlik, yükselen piyasa ekonomilerinin iç talebi artırmalarına dönük süreçler ve mali uçurumun bu riski artıracak olan faktörler olduğunu vurguladı.

-"ÜÇ ÇOCUK DİYOR, YOKSULLUK SINIRININ NE OLDUĞUNU UNUTMUŞ VAZİYETTE"-

Asgari ücret konusuna da değinen Öztrak, asgari ücrete günde 1 TL zam yapıldığının altını çizerek, Başbakan Erdoğan'ın üç çocuk önerisini eleştirdi. Öztrak, "Asgari ücreti 774 TL gibi bir yere çekiyor. Ama o da yetmez, bir şeyi de unutuyor. Üç çocuk, üç çocuk, üç çocuk diyor. 2010 yılında beş kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının ne olduğunu unutmuş vaziyette. TÜİK'in verdiği rakam. Bin 25 TL. Siz asgari ücretliye bu parayı vereceksiniz. Ondan sonra da diyeceksiniz ki "3 tane çocuk yap'? Nasıl yapacaklar. Yani 740 TL'den 774 TL'ye birinci yarıda asgari ücreti yükseltiyorsunuz. 2010 yılında hesapladığınız beş kişilik yoksulluk sınırı, bin 25 TL. Niye beş kişi? Anne-baba iki, üçte çocuk. Talimata uygun hareket ediyorlarsa" dedi.

-"TÜRKİYE 2013'DE YÜZDE 2.5 BÜYÜR, YÜZDE 3 ZOR"-

Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 2.5'a yakın bir yerde büyüyebileceği tahmininde bulunan Öztrak, hükümetin yüzde 3 hedefinin ise zor olduğunu savundu. Türkiye'nin ithalat rejiminin de doğru olmadığını ifade eden Öztrak, "Bir sürü ithalat rejimi var. O ithalat rejimlere çerçevesinde maşallah Türkiye, buğdayda bile kevgire döndü" diye konuştu.

-CARİ AÇIĞI DÜŞÜRMEK İÇİN GSYH 41 MİLYAR DOLAR GERİLEDİ-

Diğer taraftan üretim, kapasite kullanımı ve altın hariç ihracat artış hızlarının düştüğüne vurgu yapan Öztrak, 2012 yılında cari açığı 18.5 milyar dolara düşürebilmek için GSYH'nın 41 milyar dolar gerilediğini bildirdi. Öztrak, daralan iç talep ve düşen büyümeye rağmen enflasyonun, hedeften yüzde 42 daha yukarıda olduğuna dikkati çekti. Türkiye'de her 100 çalışandan 40'ının kayıt dışında olduğunu söyleyen Öztrak, buna karşın Türkiye'de kayıt dışı (İŞ-KUR'a başvrumayan) işsizin neredeyse kalmadığını vurguladı.

-TÜRKİYE'NİN 2023 HEDEFİ-

Soruları da yanıtlayan Öztrak, Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için neler yapması gerektiğine ilişkin bir soru üzerine, ortalama her yıl yüzde 7 büyümesi ve cari açığın da yüzde 4-5 civarında olması gerektiği şeklinde yanıt verdi. Örgütlü iş yaşamının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Öztrak, TL'nin de suni değerlenmesine izin verilmemesini istedi.

-"MERKEZ BANKASI BAŞKANI HÜKÜMETLE UYUMLU TOP OYNAMAYA ÇALIŞIYOR"-

Öztrak, "Merkez Bankası Başkanı'nı politikaları açısından nasıl buluyorsunuz?" şeklindeki bir soru üzerine, "Sanki bundan önceki Merkez Bankası başkanları biraz daha dikti gibi geliyor bana. Hükümetle uyumlu top oynamaya çalışıyor. Artı, bir taşla birkaç tane kuşu vurmak suretiyle zaman zaman kafaları karıştırabiliyor. Bakanlar önden koşacak, "faiz indir' diyecek ve faiz indirecek" diye yanıt verdi. Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın "Doları yeneceğiz" sözlerinin hatırlatılması üzerine Öztrak, "Doları böyle yenmek marifet mi?. Marifet değil. Obama bile şikayet ederken, dolar en kolay yenilecek paralardan biri" dedi.

CHP'nin enerji politikasının olduğunu açıklayan Öztrak, bu konuda enerji komisyonu kuran tek parti olduklarını ve diğer taraftan nükleer santraller konusunda hazırladıkları bir raporu da web sitelerinde yayınladıklarını bildirdi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com