Önder'den KCK açıklaması

Önder'den KCK açıklaması
BDP'li Önder: "Hükümet böyle bir pazarlık düşünüyorsa, gaflettir. Anayasa yapımında herkes elinden gelen gayreti gösteriyor.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, doğuştan kazanılmış hiçbir hakkın, pazarlık konusu edilemeyeceğini belirterek, "Hükümet böyle bir pazarlık düşünüyorsa, gaflettir. Anayasa yapımında herkes elinden gelen gayreti gösteriyor. Özellikle Ersanlı ve Zarakolu'nun tutuklanması, bizim çalışma koşullarımızı oldukça zora soktu" dedi.

Anayasa yapım sürecinde kurulan Uzlaşma Komisyonu'nda yer alan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek'in yeni anayasa çalışmaları kapsamında İstanbul'da basın ve yayın kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldiği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DELİ SÖYLÜYOR AKILLI İNANIYOR

KCK operasyonlarına ilişkin soru üzerine Önder, "3-4 tane aklıevvel oturdu, ortalığı kapladı. Bildikleri, yanıldıkları yetmiyor, deli söylüyor, akıllı inanıyor. Böyle bir durum söz konusu" dedi. Önder, anayasa hazırlık sürecine değinerek, "Anayasa pazarlıklarla yapılmaz. Anayasa mutabakatlarla yapılır. 12 Eylül bir deli gömleği gibi millete giydirildi, 40 yerinden patladı. Pazarlık ettik, şunu aldık, şunu verdik meselesi değil, kriterler önemli. Bu kriterde anayasada neyi ölçü alacağız. Mesela 'BDP ile MHP birbiriyle anlaşabilir mi?' deniliyor.

HÜKÜMET BÖYLE BİR PAZARLIK DÜŞÜNÜYORSA GAFLETTİR

Bunun tek yolu bir kriterdir. Bu kriter de evrensel insan haklarıdır. Daha biz o aşamada değiliz. Öyle bir ölçü konulduğu zaman, evrensel hukuk dediğiniz zaman o süzgeçten neyin geçip, neyin geçmeyeceği belli olmaz" dedi. Doğuştan kazanılmış hiçbir hakkın, pazarlık konusu edilemeyeceğini belirten Sırrı Süreyya Önder, "Hükümet böyle bir pazarlık düşünüyorsa, gaflettir. Anayasa yapımında herkes elinden gelen gayreti gösteriyor.

SUDAN SAÇAK OLMAYACAK GEREKÇELERLE TUTUKLANDI

Özellikle Ersanlı ve Zarakolu'nun tutuklanması, bizim çalışma koşullarımızı oldukça zora soktu. Biz komisyondan çekilmemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bizim derdimiz katkı sunmak, hak ve özgürlükleri iyileştirmek. Fakat bu komisyona yol temizliği konusunda bir öneri sunmuştuk. Fiziksel olarak bizim çalışmamızı ve söyleyeceklerimizi engelleyen bir durumla karşı karşıyayız. Hayat bizi 24 saat geçmeden doğruladı. Anayasa Komisyonu'ndaki üyelerimizden birisi ve en önemlisi tutuklandı. Sudan, saçak olmayacak gerekçelerle tutuklandı" açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com