One Minute! Mardin! Olmaz!

One Minute! Mardin! Olmaz!
Mardin için büyük emek harcayan modacı Cemil İpekçi, şehire bir daha adım atmayacağını dile getirdi.

Üç yılını Mardin'deki moda okulu ve kentin tanıtımına adadığını söyleyen Cemil İpekçi; Mardin Valisi Hasan Duruer'in görevden alınması nedeniyle duyduğu üzüntüyü ilk kez dile getirdi: Mardin benim için bitmiştir. Yaşadığım sürece bir daha Mardin'i görmek istemiyorum!

Üç yıl kaldığı Mardin'in tanıtım ve kalkınmasında etkin rol oynadığını belirten İpekçi, çalışmalarında kendisini destekleyen Hasan Duruer'in, Mardin Valiliği görevinden alınmasından duyduğu üzüntüyü ise ilk kez dile getirdi. İpekçi, "Büyük bir hayal kırıklığı" olarak nitelendirdiği Mardin'deki çalışmaları ve diğer okul projeleri hakkında konuştu...

ORADA ALTI AY BİLE KALAMAZDIM

Eylül ayında Mardin'in Kasımiye Medresesi'nde düzenlediğiniz defile büyük yankı uyandırmıştı. Mardin Valisi Hasan Duruer de size destek olduğu için eleştirilmişti. Valinin geçtiğimiz ay Merkez'e alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben üç sene Mardin'de çalışarak Doğu vazifemi yerine getirdim. Mardin'de ne yaptıysak, valimiz Hasan Duruer ile birlikte yaptık. Onun merkeze alınması yüzünden gönlüm çok kırıldı. Sabahın 5'inde hiçbir valiyi şehrinin sokaklarında görmezsiniz. Duruer, "Sokaklarda eksik, kusurlu ne var ne yok?" diye bakıp düzeltmek için dolaşırdı. Mardin'i tüm dünyada öyle önemli bir noktaya getirdi ki... Tabii ki benim ismim, yaptığımız defile de etkili olmuştur ama valim olmasaydı, ben orada üç yıl değil, belki altı ay bile kalamazdım.

Gördüğüm kadarıyla valinin görevden alınmış olmasına çok üzülmüşsünüz...

Facebook'ta sayfalar açılmış... Binlerce insan "Valimizi geri istiyoruz!" diye kampanya başlatmış... Emin olun, onu Mardin'de istemeyen belki 50, belki 100 kişidir... Bu 100 kişi, bu güzelim şehri her şeyden yoksun bırakıyor. Ben Mardin'e 'Mezopotamya'nın kolyesi' diyorum. Mardin yıllarca terk edilmiş bir yerdi. Valim, o şehri bu kadar bilinen bir noktaya getirdi. Umarım yeni valimiz de Duruer'in ardından projelerini devam ettirir.

MODA FUARI DÜZENLEYECEKTİK

Mardin'de neler yapacaktınız?

Açtığımız okulun iki de dükkanını açacaktık mesela... Oradaki aileler için ne büyük bir gelir kaynağı olacağını tahmin edebiliyor musunuz? Gelecek yıl Mardin'de bir moda fuarı yapmayı planlıyorduk. Sadece hudut komşularımıza... Düşünsenize Suriye, İran ve diğer ülkelerden insan gelecekti. O şehir ve bölge ne kadar gelişecekti. Ben zaten artık bir daha gitmem Mardin'e...

Mardin'den ayrılıyor musunuz?

Üç yıl çok büyük emek verdim. Tek kuruş kazanmadan, hatta kendi paramdan harcayarak yaptım yaptıklarımı. Ben de bir holding değildim. Bu üç yılın sonunda ne valimiz, ne ben bunu hak etmiyorduk. Fransa'da olsak, hiç anılmayan bir şehri bu hale getirdik diye 'Legion d'Honeur' verirlerdi bize! Ne yazık ki yapılacak bir şey yok ama üzüntümüzü de belli etmemiz lazım. Mardin benim için bitmiştir.

MEKTUPLA ELVEDA DİYEBİLDİM

Evinizi topladınız mı?

Çok üzgündüm, ben gidemedim bile. Asistanlarım gitti, benim için evimi kapattı. Bir daha da yaşadığım sürece Mardin'i görmek istemiyorum. Orada çok güzel dostluklar kurdum ama üzüntümden oradaki dostlarıma sadece bir mektupla elveda diyebildim! Valilikle sekiz aylık anlaşmam daha var. Yani sekiz ay daha 'Cemil İpekçi' etiketini kullanabilecekler. Sonra kendileri uygun görürse, kapıdaki ismim kalır. Okuldaki talebelerimiz de artık kendi mahallelerinde kurslar açtı.

Mardin'den sonra nerede yaşayacaksınız?

Bundan sonra Bodrum'da yaşayacağım.

Dünyaca ünlü bir tasarımcısınız... Yıllarca yurt dışında yaşadınız. Birçok ünlü yabancı dostunuz var... Türkiye'den ayrılmayı hiç düşünmediniz mi?

Özellikle son beş yıldır inanılmaz teklifler alıyorum. Ancak kim ne derse desin, asla ülkemi bırakıp gitmek istemedim. Batan bir gemi de olsa gemiden ayrılan ilk fare olmam! Topraklarımı ve insanlarımı o kadar çok seviyorum ki, canımdan olacağımı bilsem de buradan ayrılmam.

AŞKLARIMI YAZIYORUM

Moda çalışmalarınız ve okul projeleri dışında neler yapıyorsunuz?

Taksim'de 'Paçavra' isimli bir mağaza açıyorum . İçinde her şeyi bulabileceksiniz. Takı, giysi, dekorasyon eşyaları... Her şey olacak... Uzun yıllardır resim yapmıyordum, yavaş yavaş resim yapmaya başladım. Uzun zamandır kitap projelerim vardı, onlar üzerinde çalışıyorum. Biyografimi yazacağım. Aşklarımı anlattığım bir kitap da yazıyorum. Bodrum minibüslerinin tasarımlarını yapıyorum... Kıspetten esinlenerek kot pantolon tasarladım, satışa çıkaracağım.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com