Onların kalbi sağdan atıyor

Onların kalbi sağdan atıyor
Kalbin göğüs kafesinin sağ tarafında olması anlamına gelen ve 130 bin kişide bir görülen "dekstrokardi" ile dünyaya gelen 39 yaşındaki Sakin Uzun, kendisiyle aynı durumda olanların, özellikle acil müdahale durumunda yaşayabilecekleri sıkıntıların önüne ge
Uzun, dernek için gerekli çoğunluğu sağlamak üzere sosyal medyada "Uluslararası Sağdan Kalpliler Derneği" kurma çalışma grubunu oluşturdu.
 
Sakin Uzun, kalbi sağ tarafta doğanların büyük bölümünün iç organlarının da normal kişilere göre ters tarafta bulunduğunu belirterek, bu durumun özellikle sağlık hizmetlerini alırken bazı sorunlar yaşanmasına neden olduğuna işaret etti.
 
Sorunlarının daha ciddiye alınmasını sağlamak amacıyla dernek kurmak istediğini söyleyen Uzun, bu durumdaki kişileri bir araya getirmek için sosyal medyadan faydalandıklarını ve grup oluşturduklarını kaydetti.
 
"15 yıldır bu derneği kurmak benim hayalim" diyen Uzun, bir yıl kadar önce "Sağdan Kalpliler Derneği" kurma çalışması adıyla açılan gruba şu ana kadar 25 kişinin katıldığını, Türkiye'de kendileri gibi olanların sayılarının çok daha fazla olduğunu ifade etti.
 
Sakin Uzun, "Bizim sıkıntımız tıp dilinde situs inversus totalis olarak geçiyor. Durumumuz, bizim için büyük bir risk. Riskin ortadan kalkması için kuracağımız dernek ve sağlık bakanlığı'nın ortak çalışmalar yürüterek, diğer insanlardan farklılığımızın ortaya koyulması gerekiyor" diye konuştu.
 
Organların vücutta ters olması nedeniyle acil durumlarda sağlık ekiplerinin yanlış müdahalede bulunmalarını önlemek için kendisi gibi olan vatandaşların ayırt edilme çalışması yapılması gerektiğini belirten Uzun, "Bu sorunumuzun çözümü için bölge milletvekillerimizi ve Sağlık Bakanlığımızı göreve davet ediyoruz. Sesimizi duymalarını istiyoruz" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com