Onno Tunç Anıtı'nı yıktılar!

Onno Tunç Anıtı'nı yıktılar!
1996 yılında hayatını kaybeden ünlü müzisyen adına Yalova'da yapılan anıt yıkıldı.

Yalova’nın Armutlu İlçesi yakınlarındaki Taz Dağı’na Bursa’dan İstanbul’a giderken kullandığı uçağın çarpması sonucu 14 Ocak 1996 yılında yaşamını yitiren sanatçı Onno Tunç’un anısına Yalova’da yapılan anıt yıkıldı.

Onno Tunç Anıtı’nın yenisinin 2 aya kadar yapacağını açıklayan Yalova Belediye Başkanı bağımsız Yakup Koçal, “Kendini bilmez serseri gençlik tarafından tahrip edildi. Vandalizm, yani her şeyi tahrip ediyorlar" dedi.

Yalova Belediyesi tarafından Panjin Parkı'nda yaptırılan Onno Tunç Anıtı birkaç kez tahrip edilmesi üzerine Yalova Belediyesi Onno Tunç’un ailesi ve yakınları ile görüşerek yenisini yapmak üzere geçen hafta anıtı yıktı.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Onno Tunç anıtının kendini bilmez serseri gençlik tarafından tahrip edildiğini belirterek, “Bu tahrip edilmiş heykel artık buraya yakışmıyordu. Bu yüzden onu tamamen kaldırdık. Bu konuda da talimatımızı verdik. Daha estetik birkaç çalışma yapıyorlar. Sayın Onno Tunç’un ailesi ve yakınları ile de istişare ederek birkaç alternatif çalışma yaptık. Bitince onların beğenisine de sunacağız. Aylardır tahrip edilmiş şekilde duruyordu. İçimize sinmedi. Yaza kadar da bitireceğiz. Zaten burada park düzenlemesi var. Onunla birlikte anıtın yapımını tamamlayacağız" dedi.

Anıtını tahrip edilmesinde Onno Tunç’un Ermeni asıllı olmasının bir etkisi olup olmadığı sorusuna da yanıt veren Başkan Koçal, “Burada bir yaklaşım sergileyecek kişilerin olduğunu zannetmiyorum. Vandalizm, yani her şeyi tahrip ediyorlar. Yeni kurduğumuz Osmanlı Parkı’ndaki Osman Beg Anıtı’nın harflerini de söktüler. Bu Türkiye’de biraz yaygınlaştı. Bu anıtı tahrip edenlerin böyle bir şeyi bildiğini bile zannetmiyorum. Hayvan heykelciklerimiz var Araştırma’nın orada. Bir tanesi bile ortada kalmadı. Bunun siyasiye çekilmesi yanlış. Vandalizmin sonucudur. Anıtın yapılırken hem güzel hem estetik olmasını arzuluyoruz"  diye konuştu.

Sanatçının anısına uçağının düştüğü noktaya ve Yalova Cumhuriyet Parkı’na 2002 yılında anıt yaptırılmıştı. Yalova’da seramikten yaptırılan anıt gündüz güneşten topladığı ışığı gece gök yüzüne yansıtıyordu.

Onno Tunç, "Rumuz Goncagül" ve "Ah Belinda" adlı filmlerin müziklerinin yanı sıra "Sen Ağlama", "Beni Unutma", "Geri Dön", "Haydi Gel Benimle Ol" gibi besteleriyle tanınıyor. (SNE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com