Onun da nesli tehlikede..

Onun da nesli tehlikede..
Çenesi olmayan ve görünümü nedeniyle yılan balığına benzetilen bofa balığının Pasifik'teki nüfusu giderek azalıyor...

Ancak bunun nedeni sadece doğanın enerji projeleri nedeniyle katledilmesi değil. Kızılderililer, binlerce yıllık gelenekleri gereği bofa balıklarını avlamaktan vazgeçmiyor.

ABD'nin Pasifik kıyısına bakan kuzeybatı eyaleti Washington'da yaşayan Kızılderili kabileler, her Temmuz ayında Kanada'ya uzanan Columbia Nehri havzasında bofa balığı avına çıkıyor. Ancak yıllar boyunca nehir havzası boyunca inşa edilen barajlar, bofa balığının ABD'deki varlığını yok etme noktasına getirdi.

Bugün, ABD'nin kuzey batısında yaşayan Kızılderili kabileler için bofa avlayacak tek bir yer kaldı: 40 metre yüksekliğe sahip Willamette Nehri. Kızılderililer, her Temmuz'da haftanın üç günü burada bofa bağlığı avına çıkıyor. Pamuk eldivenleri giyerek kayaların arasındaki balığı yakalıyor ve çuvallarına koyarak yüzlerce kilometre ötedeki evlerine taşıyorlar.

Kabilelerin yaşlıları, acı bir tadı olan yağlı balığı dilimlere ayırıyor ve şişlere geçirip pişiriyor. Balığın kafasının yanındaki solungaçlarını oluşturan yedi yarık, Kızılderililer için Yaradanları tarafından belirlenmiş bir yiyecek olduğunu temsil ediyor. Aynı zamanda, kuzey Amerika'daki kabilelerin uzunluğu 100 metreyi bulan tören evlerindeki yedi davulcu ve şarkıyı çağrıştırıyor


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com