Onur konuğu Türkiye!

Onur konuğu Türkiye!
Dünyadaki dağ filmleri festivallerine öncülük eden Trento Film Festivali'nin bu yılki onur konuğu Türkiye oldu.

Dünyadaki dağ filmleri festivallerine öncülük eden Trento Film Festivali'nin bu yılki onur konuğu Türkiye oldu.

7 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında 61'incisi düzenlenecek festivalde, Türk sinemasından uzun ve kısa metraj ile belgesel olmak üzere 12 eser yer alacak.Festivalin açılışı, Baba Zula konseriyle yapılacak.

Kuzey İtalya'da, Dolomit Dağları'nın batı sınırında yer alan Trento bu yıl Türkiye'den gelecek konukları konuk ediyor. Festivalde bu yıl 121 yapıt izleyiciyle buluşacak.

Festival komitesi bu yıl 3'üncü kez uygulanan Hedef (Destination) kategorisi için Avrupa ve Asya'yı birleştirdiği için seçtiği Türkiye'yi kültür, tarih,kokular ve dağlar temalarıyla takipçilerine tanıtacak.

BABA ZULA'DAN KONSER

Gecede, 17 yıl önce kurulan ve uluslararası üne sahip Baba Zula, Santa Chiara Oditoryum'unda konser verecek. Grup, 1920 Avusturya yapımı ve Ernst Marischka yönetmenliğindeki "Enis Aldjelis (Doğu'nun Çiçeği)" adlı filmin gösterimine konserle eşlik edecek.

İstanbul'da çekilen ilk yabancı film olma özelliği taşıyan Enis Aldjelis, Baba Zula'nın bu sessiz film için hazırladığı özel müziklerin canlı performansıyla birlikte sunulacak.

Baba Zula aynı gösteriyi, ilk olarak Altın Portakal Film Festivali'nde hayata geçirmişti.

PELİN ESMER JÜRİDE

Festival programında, Türkiye'den ve Türkiye'yi konu edinen 12 yapıt arasında, aynı zamanda Trento Film Festivali'nin jüri üyeliğini de üstlenen Yönetmen Pelin Esmer'in 'Gözetleme Kulesi' filmi yer alıyor.

Olgun Şimşek ile Nilay Erdönmez'in başrolü paylaştığı film, Adana Altın Koza, Toronto ve Rotterdam başta olmak üzere uluslararası festivallerden birçok ödülle dönmüştü.

Festival programında dikkat çeken bir diğer film ise, Ömer Lütfi Akad'ın yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu Yılmaz Güney'le birlikte yazdığı 1966 yapımı 'Hudutların Kanunu.'

Oyuncu kadrosunda Yılmaz Güney, Pervin Par, Erol Taş ve Tuncer Kurtiz gibi isimlerin yer aldığı film, Martin Scorsese Dünya Sinema Vakfı tarafından restore edilmişti.
Emin Alper'in ilk uzun metrajlı filmi olan 'Tepenin Ardı' da İtalya ve birçok ülkeden kente gelen izleyicinin beğenisine sunulacak.

BOLCA BELGESEL

Zengin bir seçkiye sahip olan belgesel dalında ise, Almanya'da yaşayan Yönetmen Fatih Akın'ın 'Cenneti Kirletmek' adlı filmi festival programına alındı.

Bülent Öztürk'ün 'Beklemek', Müjde Arslan'ın 'Ben Uçtum Sen Kaldın', Emine Emel Balcı'nın 'Ich Liebe Dich (Seni Seviyorum)', Yüksel Aksu'nun 'Anadolu'nun Son Göçerleri: Sarıkeçililer', Bingöl Elmas'ın 'Evcilik' ve Cevahir Çokbilir'in 'Maşuk' adlı belgesel yapıtları da festivalde yer alacak.

Kısa film dalında ise Reşit Baskın'ın 'Arayış' filmi bulunuyor.(MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com