Opec Petrol Bakanları Toplantısında ''Kota Krizi''

Opec Petrol Bakanları Toplantısında ''Kota Krizi''
Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları toplantısında günlük üretim kotası nedeniyle ''görüş ayrılığı'' çıktığı öğrenildi.

VİYANA (A.A) - Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları toplantısında günlük üretim kotası nedeniyle ''görüş ayrılığı'' çıktığı öğrenildi.
     Viyana'daki toplantıya yakın kaynaklar, İran, Venezuela ve Ekvador'un mevcut 30 milyon varillik günlük üretim kotasında kısıntıya gidilmesinde ısrar ettiğini, Irak'ın da İran'ın önerisine destek verdiğini bildirdi.
     İran, ''günlük üretimi kısma'' önerisine ancak üç destekçi bulurken, başını Suudi Arabistan'ın çektiği diğer üye ülkeler halen uygulanmakta olan 30 milyon varillik günlük üretim kotasının muhafaza edilmesini talep ediyor.
     12 ülkenin üye olduğu OPEC petrol bakanları toplantısında, ''günlük üretimin kısılması'' önerisini kabul ettirebilmek için İran'ın daha fazla müttefik bulması gerekiyor.
     Başlangıçta süresi iki saat olarak belirlenen toplantının, günlük üretim kotasının belirlenmesi noktasında tıkandığını belirten OPEC kaynakları, bugün geç saatlerde de olsa ortak bildirinin yayımlanacağı umudunu taşıdıklarını belirtti.
    
     Muhabir : Ali H. Yurtsever
     Yayıncı : İbrahim Uyar
(VİYANA)

Kaynak: AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com