Opera ve bale gelemeyenin "ayağına" gidecek

Opera ve bale gelemeyenin ayağına gidecek
Ankara Devlet Opera ve Balesi, opera ve baleye ilgiyi arttırmak amacıyla huzurevlerinde, üniversitelerde ve ilköğretim okullarında yemek aralarında temsiller verecek, sanatseverlerle buluşacak-ADOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Çınar:-"Sanatseverler bizim baş

ŞENAY ÜNAL - Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), opera ve baleye ilgiyi arttırmak amacıyla huzurevlerinde, üniversitelerde ve ilköğretim okullarında yemek aralarında temsiller verecek, sanatseverlerle buluşacak.

ADOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aykut Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1949'dan bu yana faaliyet gösteren ADOB'un her yaştan sanatsevere ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Çocukların ve gençlerin eğitimlerine sanat yoluyla katkıda bulunurken opera ve baleye ulaşamayacak durumda olanların da sanatsal etkinlikleri ayağına götürmeyi istediklerini anlatan Çınar, "Sanatseverler bizim baştacımızdır. Onlar sayesinde bu kurum 65 yıldır dimdik ayakta ama tüm vatandaşlarımıza ulaşmak, herkesin repertuvarda kendisine yakın hissedeceği eseri koymak, cezaevine, yaşlılar yurduna, çocuklara gitmek, açık alanlarda konserler yapmak, büyük kapasiteli mekanlarda etkinlikler düzenleyerek daha çok kişiye ulaşmak zorundayız" diye konuştu.

Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Sincan Yarı Açık Cezaevi'ne gittiklerini ve türkülerin opera formatında icra edildiği "Seslerle Anadolu" adlı eseri tutuklular için sahnelediklerini ifade eden Çınar, bu yıl da benzer etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

-Prömiyer sayısı 10'u bulacak

Verdikleri mücadelenin büyük efor gerektirdiğini anlatan Çınar, "Bu kurum, zaten kimliği oturmuş devlet kurumlarından birisi ancak bizim arzumuz her kesimden, farklı yaşta vatandaşımızı çağdaş sanatlarla buluşturmak" dedi.

Çınar, seyirci rakamlarının kendilerini çok mutlu ettiğine değinerek, kurumun aynı zamanda bir eğitim görevinin de olduğuna dikkat çekti.

Geçen sanat sezonlarından beri devam eden eserlerin yanısıra 2013-2014 sanat sezonunda ADOB'un gerçekleştireceği prömiyer sayısının 10'u bulacağını bildiren Çınar, ekip olarak çok yorulduklarını ancak seyircinin ilgisiyle yorgunluğun yerini mutluluğa bıraktığını dile getirdi.

Çocuk oyunu temsil sayılarını da arttırdıklarını anlatan Çınar, geçtiğimiz günlerde "Nasrettin Hoca" operasının minik seyircilerle buluştuğunu hatırlattı.

Gelecek günlerde küçük sanatseverler için "Çocuk Dünyası" müzikalini sahneleyeceklerini kaydeden Çınar, bu müzikalde ise saklambaç, körebe, yağ satarım, yakar top ve uzun eşşek gibi anonim çocuk oyunlarının şarkılarının seslendirileceğini bildirdi.

-"Onların ayağına gitmek bizim görevimiz"

İmkanları sonuna kadar kullandıklarını ve toplumun tüm kesimine ulaşmaya çabaladıklarını aktaran Çınar, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar gençler için özel modern dans gösterileri, opera, bale eserleri hazırladık ve konserler verdik. Geçen yıl cezaevlerinde temsiller yaptık. Bizim kültürümüzü anlatan 'Seslerle Anadolu' müzikalini sunduk. Şimde huzurevlerine gidiyoruz. Onların yemek saatlerine bazen bale sanatçılarımızla, bazen opera sanatçılarımızla eşlik ediyoruz. Bu insanların bize gelebilme şansı yok, belki çok istiyorlar ama imkanları yok ya da hiç bilmiyorlar, önyargıları var. Onların ayağına gitmek bizim görevimiz.

Bugüne kadar eserlerimizi izlemeyenleri eğer önyargıları varsa bunun için suçlayamayız. Üniversitelere gideceğiz. Yemek salonlarında öğrencilerle buluşacağız. Onlar yemeklerini yerken bizimle kısa da olsa bir sanat molası vermelerini sağlayacağız. Bir opera sanatçımız, bir müzisyen arkadaşımız performans sergileyecek. İlkokullara gideceğiz, geleceğin büyüklerine operayı, baleyi anlatacak ve tanıtacağız."

Çınar, böyle etkinliklerin aynı zamanda küçük çocukların ve yaşlıların psikolojik, sosyal ve kültürel gelişimi açısından da iyi bir motivasyon aracı olacağını sözlerine ekledi.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com