"Operasyon Başbakan’ın çocuklarına uzanacak"

"Operasyon Başbakan’ın çocuklarına uzanacak"
CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu bugünkü operasyonları BBC Türkçe’ye değerlendirdi.

Kamuoyunda yolsuzluk iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çeken ve CHP’nin bugünkü gözaltı işlemleri üzerine oluşturduğu kriz masasında da yer alan CHP milletvekili Aykut Erdoğdu bugünkü operasyonları BBC Türkçe’ye değerlendirdi.
 
Erdoğdu, yaşananların AKP ile Gülen Cemaati arasındaki bir gerilim parçası olduğunu gösterse de iddia edilen yolsuzlukların bütün Türkiye’nin bildiği yolsuzluklar olduğunu öne sürdü.
 
Erdoğdu, gün içindeki operasyonların üç boyutunun olduğunu söyledi: “Benim gördüğüm birincisi İran meselesi. Bu, uluslararası boyutu da olan; terörün finansmanını da içerecek şekilde kara para aklama yönü de bulunan; İran’la yapılan petrol, doğalgaz anlaşmaları karşılığında ambargo nedeniyle altının ödemesi işini içeren ve içinde bir takım en üst düzey siyasilerin de bulunduğu iddia edilen bir yolsuzluk olayı. İkinci boyut toplu konut olayı. AKP’nin herhalde en önemli kirli kasalarından. En çok yolsuzluk iddialarının gündeme geldiği yerlerden biri. Diğer boyutu da kamu ihaleleri. Hemen hemen Türkiye’deki her büyük ihalede büyük şaibeler vardı. Hatta bu yolsuzlukların bir kısmı yasa çıkartılarak yapıldı.”
 
CHP Milletvekili, bu operasyonların dalga dalga yürüyeceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da çocuklarına da uzanabileceğini de iddia etti:
 
“Ben bunun Ergenekon davası gibi dalga dalga yürütülen bir operasyon olmasını bekliyorum çünkü şu an bizim bildiğimiz yolsuzlukların yüzde biri konuşuluyor. İkinci aşamada bakanların çocuklarından sonra Başbakan’ın çocuklarına yönelik de yolsuzluk tutuklamaları gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü asıl büyük yolsuzluklar, enerji ve büyük özelleştirmelerde Başbakan’ın aile efradının karıştığı iddia edilen şaibeli yolsuzluklardır, karıştığı iddia edilen şaibeli işlemlerdir.”
 
Erdoğdu operasyonlarla ilgili CHP kriz masası olarak kendilerinden istenmesi durumunda ellerinde bilgi ve belgeleri paylaşmaya hazır olduklarını söyledi ve savcılar ile emniyet güçlerinin tarafsızlığı ve bağımsızlığını engelleyecek müdahalelerde bulunulmaması için çalışacaklarını da söyledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com