Operasyon başladı!

Operasyon başladı!
Libya'da muhalifler NATO ile birlikte başkente saldırırken kritik saatler de başladı.

Libya'da muhalifler NATO ile birlikte başkente saldırırken kritik saatler de başladı.
Libya'da muhaliflerin NATO güçleriyle ortak başkent Trablus'a saldırı başlattıkları bildirildi. Associated Press muhabirleri de başkentte olağan dışı silah sesleri ve patlamalar duyduklarını söylediler.
 
Associated Press haber ajansında yer alan haberde, NATO uçaklarının akşamüstü başlattıkları ağır bombardımanın ve çatışmaların başkent Trablus'ta yabancı gazetecilerin kaldığı otelin yakınında meydana geldiği yer alıyor.
 
Libya'da muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Abdül Hafız Goga da Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada ''Kritik saatler başlamıştır. Trablus ayağa kalkmıştır'' dedi.
 
Muhalifler birkaç gün önce Trablus'un batısındaki Zaviye kentinin kontrolünü ele geçirmişti.

EL CEZİRE: KADDAFİ'NİN 31 ASKERİ ÖLDÜ
 Libya'da başkent Trablus'un kontrolünü ele geçirmeye çalışan muhaliflerin, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı 31 askeri öldürdüğü bildirildi.
 
El Cezire televizyonu, bu sabah Trablus'a taarruza geçen muhaliflerin, Kaddafi güçleriyle girdikleri çatışmada 31 Kaddafi askerini öldürdüğünü
 duyurdu.
 
Haberde, Libyalı muhaliflerin, Kaddafi'ye bağlı 42 askeri de ele geçirdikleri belirtildi.
 
KADDAFİ KAÇTI İDDİASI
 İsyancıların dün gece başkent Trablus'a girmesinin ardından Kaddafi ile birlikte oğulları Hannibal ve Muaatsam'ı da alarak kentten ayrıldığı öne sürüldü. Muhalif Libya TV, Kaddafi'nin ülkeden ayrılırken askerlerine "maksimum güç" kullanma emri verdiğini duyurdu. Tripoli Post gazetesinin haberine göre Kaddafi yönetiminin Başbakanı Baghdadi Mahmoudi de kaçtı. Ancak Kaddafi ailesinin batı, doğu ve güneyden isyancılar tarafından sarılan kentten nasıl kaçtıkları ile ilgili bilgi yer almadı. Sosyal paylaşım sitesi twitter'da yazan görgü tanıkları geceyarısından sonra kentte kutlamaların başladığını söyledi. Ancak isyancılar ya da Trablus hükümeti henüz iddialarla ilgili bir doğrulama yayımlamadı. Diğer yandan BBC muhabirleri şehirden çatışma sesleri yükseldiğini, ancak bunların kutlamadan ziyade çatışma seslerine benzediğini yazdı.
 TUNUS DA MUHALİFLERİ TANIDI
 Tunus'un, Libya'da muhalifler tarafından kurulan ''Geçici Ulusal Konsey''i tanıdığı belirtildi.
 
Tunus resmi haber ajansı TAP'da, Tunus Dışişleri Bakanlığının Libya'da muhalifler tarafından kurulan ''Geçici Ulusal Konsey'i Libya halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığı bildirildi.
 
Fransa ve İtalya, Bingazi merkezli Geçici Ulusal Konsey'i tanıyan ilk ülkeler olmuş, sonrasında ABD'de konseyi tanıdığını açıklamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com